PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

UV-C specjalista od dezynfekcji

25-02-2013, 23:39
UV-C specjalista od dezynfekcji (foto: sxc.hu)
UV-C specjalista od dezynfekcji (foto: sxc.hu)
UV-C, inaczej ultrafiolet, promieniowanie elektromagnetyczne niewidzialne dla człowieka o długości fal 100 280 nm, jest bezwzględne dla mikroorganizmów, niszcząc ich DNA. Nie trudno zgadnąć, że generatory takiego promieniowania są niezwykle przydatne w gabinetach dentystycznych.

Sprzęt stomatologiczny wielokrotnego użytku powinien być poddawany dezynfekcji, a następnie sterylizacji w autoklawie (po każdorazowym ich zastosowaniu w procesie leczenia). Oczywiście nie wszystkie narzędzia można sterylizować, bo uległyby destrukcji, pomocny jest wówczas system dezynfekcji UV-C. Sztuczne promieniowanie UVC (naturalne praktycznie nie przedostaje się przez warstwy atmosfery) jest zatem z powodzeniem wykorzystywane do odkażania.

Fale o długości 253-265 nm mają dużą aktywność fotobiologiczną. Urządzenia wykorzystujące UV-C mogą służyć do dezynfekcji wszystkich rodzajów końcówek unitów m.in.: turbin, prostnic, kątnic, skalerów stomatologicznych a także światłowodów lamp LED.
Efektywność tych urządzeń określana jest na poziomie 99,9 proc. (taki odsetek patogenicznych bakterii ginie w wyniku uszkodzenia DNA).

Większość tego typu urządzeń pełni dodatkowe funkcje np. zapewniają dyfuzję aromatu ziołowego, przeciwdziałającego namnażaniu się drobnoustrojów. Oczywiście olejki eteryczne można dowolnie wymieniać w zależności od upodobań. Aromatyzator z reguły pracuje przez kilka minut po każdej dezynfekcji i wyłącza się automatycznie.
Oczywiście w przypadku zakupu tego typu sprzętu decydują ceny. Te zaczynają się od kilkuset zł i kończą na poziomie 2,0 2,5 tys. zł. Różnice wynikają głównie z funkcji dodatkowych, takich jak system sygnałów dźwiękowych i świetlnych informujących o realizowanym procesie: dezynfekcji, czy czujniki pozycjonujące, dzięki którym procedura dezynfekcji rozpoczynana jest automatycznie po umieszczeniu w urządzeniu uchwytu lub skalera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH