PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Usuwanie kamienia nazębnego ogranicza ryzyko pooperacyjnych infekcji

smn
15-07-2016, 08:12
Usuwanie kamienia nazębnego ogranicza ryzyko pooperacyjnych infekcji Kolejne dowody na duże znaczenie usuwania kamienia nazębnego (foto: sxc.hu)
Częste usuwanie kamienia nazębnego ogranicza ryzyko infekcji po całkowitej wymianie stawu kolanowego - dowodzi ostatnio przeprowadzone badanie. Bakterie żyjące w jamie ustnej odpowiadają za prawie 15 proc. powikłań po takiej operacji.

Infekcje okołoprotezowe stawów to najczęściej spotykane powikłanie po całkowitej wymianie stawu kolanowego. Okazuje się, że mogą za nie odpowiadać bakterie z jamy ustnej, które wnikają do krwi podczas stomatologicznych zabiegów. Te infekcje prowadzą do konieczności przeprowadzenia dodatkowej operacji kolana.

Badanie zrealizowane na Tajwanie objęło 1 291 pacjentów powyżej 40. roku życia, którzy przeszli całkowitą wymianę stawu kolanowego. Wszyscy oni wymagali ponownej operacji z powodu infekcji okołoprotezowej, która nastąpiła w ciągu pięciu lat od pierwszego zabiegu.

Generalnie ryzyko infekcji było o 20 proc. niższe u pacjentów którzy przynajmniej raz w ciągu trzech lat mieli usuwany kamień nazębny w porównaniu z pacjentami, którzy nigdy nie tego nie zrobili w tym okresie. Co więcej ryzyko infekcji okołoprotezowej zmniejszało się o 31 proc. wśród osób, które przeszły usuwanie kamienia nazębnego 5-6 razy w ciągu trzech lat.

- Najważniejszy wniosek jaki płynie z naszej pracy - częste przeglądy stomatologiczne i usuwanie kamienia nazębnego chronią przed powikłaniami po  całkowitej wymianie stawu kolanowego – podsumowuje  chirurg Ta-Wei Tai, z National Cheng Kung University College of Medicine, autor badania.

Całkowita wymiana stawu kolanowego często bywa najlepszym sposobem leczenia bólu kolan i jedynym  na przywrócenie zdrowia i aktywności pacjentom z chorobą zwyrodnieniową stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów i innymi chorobami reumatologicznymi.

Tę procedurę stosuje się coraz częściej. Tylko w Stanach Zjednoczonych w 2005 r. przeprowadzono ok. 0,5 mln operacji kolan. Szacuje się, że w 2030 r. zapotrzebowanie wzrośnie do 3,5 mln zabiegów.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
powikłania   kamień nazębny   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH