PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

USA: woda jednak będzie fluoryzowana!

kan
09-03-2017, 12:25
USA: woda jednak będzie fluoryzowana! Agencja Ochrony Środowiska opowiada się za fluoryzacją wody (fot. pixabay)
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) odrzuciła obywatelski wniosek o przerwanie dodawania związków fluoru do wody kranowej.

Autorzy wniosku apelowali do EPA, by  chroniła społeczeństwo przed ryzykiem oddziaływania neurotoksycznego fluoru, który jest dodawany do wody wodociągowej.

EPA przeanalizowała istniejące badania naukowe na ten temat i stwierdziła, że nie dostarczają one odpowiednio mocnych dowodów na szkodliwy wpływ fluoru na układ nerwowy. Natomiast korzyści płynące z dodawania fluoru do wody są niepodważalne.

- Dzięki regularnemu przyjmowaniu fluoru, rozwijające się zęby mogą wbudowywać ten pierwiastek w całą powierzchnię szkliwa. Co więcej, systematyczne korzystanie z fluoryzowanej wody chroni zęby, ponieważ związki fluoru obecne są w ślinie, z którą mają stały kontakt. Fluoryzowana woda zapewna zarówno systemową jak i powierzchniową ekspozycję na fluor, co pozwala zredukować próchnicę zębów – napisała EPA w uzasadnieniu.

American Dental Association pochwaliła EPA za tę decyzję. Stowarzyszenie dentystów przypomniało, że woda fluoryzowana służy 221 mln obywateli USA, chroniąc ich zęby przed próchnicą. Według ADA optymalny poziom fluoru w wodzie pitnej może zredukować próchnicę o co najmniej 25 proc. u dzieci i dorosłych.

Niebagatelne znaczenie ma także niski koszt związany z tego typu profilaktyką, który rocznie, w zależności od wielkości grupy mieszkańców, wynosi od 0,5 do 3 dolarów na osobę.

- Polityka ochrony zdrowia poprzez fluoryzację wody wynika z długoletnich i niezwykle starannie prowadzonych analiz naukowych wszystkich źródeł fluoru, oddziałujących na ludzki organizm. Fluoryzacja wody jest skuteczna i bezpieczna dla zdrowia – podkreślał prezydent American Dental Association Gary Roberts.

To już po raz drugi w ciągu ostatnich czterech lat EPA odrzuca wniosek przeciwników fluoryzacji.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
fluoryzacja   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH