PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Unity z amebami? Ponura rzeczywistość.

en
22-07-2016, 09:26
Unity z amebami? Ponura rzeczywistość. Mikroorganizmy trwają w unicie mimo dezynfekcji (foto: pixabay)
Najprawdopodobniej usunięcie wszystkich drobnoustrojów z układu wodnego unitu jest niemożliwe - ujawniają ostatnie badania naukowe.

To oczywiste, że jeśli procedury dezynfekcji nie są ściśle przestrzegane może dojść do infekcji w trakcie leczenia w gabinecie stomatologicznym. Jednak problemy mogą się pojawić (choć rzadko) nawet wtedy, gdy się dokładnie tych procedur przestrzega.

Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Journal Water Research. Okazuje się że środki do dezynfekcji, polecane przez producentów unitów, nie usuwają wszystkich mikroorganizmów z układów wodnych unitu, co oznacza, że systemy te nie są całkowicie bezpieczne dla pacjenta i dentysty.

Naukowcy z Université de Poitiers we Francji badali trzy środki do dezynfekcji: Calbenium, Oxygenal 6 i Sterispray. Sprawdzali czy całkowicie usuwają biofilm z układów wodnych unitu. Jeśli nie są one w stu procentach skuteczne (a w prowadzonych doświadczeniach żaden z nich nie spełniał wymogów), to zarówno pacjenci, jak dentyści eksponowani są na mikroorganizmy obecne w wodzie krążącej w unicie podczas wykonywania zabiegów.

Damien Costa, jeden z autorów  badania stwierdził - największe obawy budzi fakt, że żaden z badanych preparatów nie zabijał ameb, a więc stanowią one zagrożenie nawet po przeprowadzeniu dezynfekcji.

Badacze podkreślają, że w takiej sytuacji niezwykle ważne jest by walczyć z biofilmem na kilka różnych sposobów:
- korzystanie z wody dobrej jakości (nieskażonej drobnoustrojami);
- stosowanie środków dezynfekujących najwyższej jakości;
- unikanie zalegania wody w układach wodnych unitu.

Co pewien czas pojawiają się doniesienia o przypadkach zachorowania na legionellozę po wizycie u dentysty. Dlatego należy szczególnie starannie przestrzegać procedur dezynfekcji.

Więcej: blog.teethremoval.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
higiena stomatologiczna   unit  

POLECAMY W SERWISACH