PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Unity: komfort pracy dentysty

ms
07-06-2017, 07:50
Unity: komfort pracy dentysty Jan Zybura z firmy Kol-Dental
Co w unicie stomatologicznym jest najważniejsze dla użytkownika? Tym razem odpowiadamy na pytanie: na czym polega komfort pracy dentysty.

Pracę lekarza dentysty znakomicie ułatwia rozwiązanie, od lat obecne we wszystkich unitach firmy Planmeca, a polegające na mocowaniu fotela pacjenta na bloku higienicznym. To dla konstruktorów nie lada wyzwanie, ale jednocześnie zdecydowanie najlepsza opcja z uwagi na fakt, że wówczas dostęp do pacjenta jest o wiele łatwiejszy. Ten kto pracował lub pracuje przy unicie z masywną stopą, łączącą fotel pacjenta z podłożem, wie doskonale, że w takim przypadku swobodne operowanie w obszarze pola zabiegowego jest mocno ograniczone. Trudno wówczas mówić o komforcie pracy, wymagającej przecież skupienia i dużej precyzji ruchów.

Wśród patentów, których właścicielem jest firma Planmeca, znajduje się także ten dotyczący konstrukcji wysięgników rękawów narzędzi. Jako pierwsi zastosowaliśmy w pantografach rozwiązania zapewniające ich swobodny, płynny ruch praktycznie w dowolnej osi. Ma to niebagatelne znaczenie dla komfortu pracy dentysty, który ujmując w dłoń narzędzie i operując nim w trakcie zabiegu, praktycznie nie wyczuwa żadnego oporu ze strony elastycznych rękawów.

Ważne jest także i to, że aby rozpocząć pracę z dowolnym narzędziem umiejscowionym na konsoli roboczej, nie trzeba wykonywać dodatkowego ruchu odblokowującego (pokonującego inercję układu). Nie są to nieistotne udogodnienia, gdyż skutecznie oddalają niebezpieczeństwo pojawienia się choroby zawodowej w postaci tak zwanego łokcia tenisisty, czy poważnych dolegliwości ze strony nerwów obwodowych.

Faktem jest, że w tej materii Planmeca była pierwsza, nie oznacza to jednak, iż inni nie próbują kopiować fińskich rozwiązań. Kopie są - nie do końca jednak tak niezawodne, tak efektywne w działaniu i tak estetycznie wykonane jak pierwowzór.

Konstrukcja wysięgników, na których montowany jest pulpit z narzędziami i panel sterujący pozwala na niemal dowolne usytuowanie ich w przestrzeni. Taka możliwość daje dentyście szansę pracy w warunkach bliskich jego indywidualnym upodobaniom. Co więcej, Planmeca ma w ofercie modele unitów, w których w prosty sposób nastąpić może optymalne przystosowanie położenia narzędzi i panelu sterowania do wymogów osób leworęcznych. W razie konieczności istnieje możliwość przystosowania do tej specyficznej sytuacji także konsoli asysty.

Dla wygody dentystów wyposażamy unity w przewodowe i bezprzewodowe sterowniki nożne. Z ich pomocą zrealizować można w zasadzie większość podstawowych procedur leczniczych. Akumulator, zasilający sterownik nożny, pozwala na jego pracę bez ładowania przez ok. 50 godzin. Takie rozwiązanie powstało głównie z myślą o wygodzie lekarza dentysty, ale także ze względu na dbałość o dochowanie bardzo rygorystycznych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dla osobistego bezpieczeństwa dentysty oraz z uwagi na ochronę przed zniszczeniem bardzo drogiego sprzętu, unity firmy Planmeca wyposażone są w systemy hamulców i wielopunktowych bezpieczników zatrzymujących ruch fotela, gdy na jego drodze znajdzie się nieoczekiwanie element, który może sam ulec zniszczeniu lub być przyczyną awarii unitu. Nie są to wydumane sytuacje.

Zdarza się chociażby tak, iż miska spluwaczki nie zostanie na czas przesunięta poza obrys fotela, gdy ten „wędruje” do góry. W ten sam sposób chroniony jest dentysta przed bolesnym zetknięciem się z będącym w ruchu fotelem stomatologicznym.

Czytaj także:
Komfort użytkowania unitów stomatologicznych, czyli tak naprawdę co?
Komfort bezpieczeństwa
Komfort pacjenta
Komfort nowoczesności
Komfort ekonomiczny
Komfort rzetelnej informacji
Komfort estetyki

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH