• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Unity: komfort bezpieczeństwa

ms
07-06-2017, 07:50
Unity: komfort bezpieczeństwa Jan Zybura z firmy Kol-Dental
Co w unicie stomatologicznym jest najważniejsze dla użytkownika? Tym razem odpowiadamy na pytanie: na czym polega komfort bezpieczeństwa.

Unit jest sprzętem, o który trzeba dbać z kilku podstawowych powodów, dwa z nich są najważniejsze. Pierwszy to zachowanie niezawodności sprzętu. Drugi, może nawet istotniejszy, dotyczy zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pacjentom. Temu ostatniemu celowi służy systematyczne czyszczenie powierzchni zewnętrznych unitu środkami dezynfekującymi. Zadanie to ułatwia  - mówiąc kolokwialnie – odpowiedni design sprzętu oraz właściwości materiałów, z których został wykonany.

Unity firmy Planmeca są pod tym względem zaprojektowane perfekcyjnie. Kształty pozbawione ostrych kantów, wyeliminowanie wszelkich trudno dostępnych powierzchni (kratek, wlotów) - taka koncepcja sprzyja łatwemu i precyzyjnemu czyszczeniu sprzętu przy pomocy środków dezynfekujących.

Ułatwieniu dbałości o nienaganną czystość służy również odpowiednio dobrana struktura materiałów, z których wykonane zostały poszczególne elementy unitu. To ważne, gdyż z powierzchni, poddawanych codziennym zabiegom czyszczącym z udziałem środków dezynfekujących, muszą w łatwy sposób być usuwane mikroorganizmy, a przy tym struktura takich materiałów powinna przez wiele lat zachować nienaganny wygląd, właściwy dopiero co zakupionemu sprzętowi. W unitach firmy Planmeca takie, trudne przecież do spełnienia, warunki są w sposób perfekcyjny dochowane.

To system kontroli zakażeń zewnętrznych, a co z zakażeniami wewnętrznymi? Problem jest niezwykle istotny, gdyż nigdy nie będziemy mieli stuprocentowej pewności, że żadna z końcówek narzędzi stomatologicznych nie zassie śliny lub krwi pacjenta, które w ten sposób przedostaną się do rękawa. Nic więc dziwnego, że standardem postępowania powinno być obligatoryjne przepłukiwanie torów wodnych pomiędzy przyjmowanymi pacjentami. Czy tak rzeczywiście użytkownicy unitów postępują? Śmiem wątpić, wystarczy prześledzić tryb pracy tego typu sprzętu. Tymczasem unity z logiem Planmeca w sposób szczególny ułatwiają realizację podstawowego obowiązku służącego zapewnieniu pacjentom bezpieczeństwa. Nie wolno zaniedbywać tych procedur. Przypomnę, że na przeprowadzenie standardowego zabiegu czyszczenia trzeba poświęcić zaledwie 30 s. Nieco bardziej rozbudowana opcja sekwencji czyszczących trwa nie dłużej niż półtorej minuty. Na realizację zasadniczej procedury, która powinna być obowiązkowo wdrożona po każdym dniu pracy, należy przeznaczyć nie więcej niż 7 minut.

Oczywiście czynności te w żaden sposób nie zwalniają użytkownika unitu od zadbania o sterylizację końcówek narzędzi. Na szczęście ten obowiązek nie jest już ignorowany.

Czytaj także:
Komfort użytkowania unitów stomatologicznych, czyli tak naprawdę co?
Komfort pracy dentysty
Komfort pacjenta
Komfort nowoczesności
Komfort ekonomiczny
Komfort rzetelnej informacji
Komfort estetyki

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH