PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Unit stomatologiczny z rękawem górnym czy dolnym?

szaft
14-04-2015, 11:19
Unit stomatologiczny z rękawem górnym czy dolnym? Unit z rękawem górnym czy dolnym? (fot. Shutterstock/PTWP)
Najbardziej popularnym rozwiązaniem w Europie, stosowanym w unitach dentystycznych, jest system rękawów górnych. Jest jednak grupa lekarzy, która lubi pracować z systemem rękawów dolnych.

Nie ma oficjalnych danych porównujących sprzedaż unitów z rękawami górnymi i dolnymi. Sądząc jednak po ekspozycjach wystawców podczas targów stomatologicznych, śmiało można zaryzykować tezę, że dentyści w zdecydowanej większości wybierają pracę z rękawami „od góry”. Dlaczego?

W powszechnej opinii, istnieje przekonanie, że górny system zawieszania rękawów zapewnia najlepszą ergonomię pracy zespołu stomatologicznego.

System ten powoduje, że zbędne ruchy lekarza i asysty podczas pracy z końcówkami, są ograniczone do minimum. Rękaw górny sprawia, iż współpraca dentysty z asystą, na przykład, w zakresie przekazywania instrumentów jest bardzo łatwa. Dodatkowo dentysta jedynie w minimalny sposób zmienia kąt obserwacji, w czasie zmiany końcówek.

Dobry rękaw górny, to taki, który nie powoduje zmęczenia nadgarstków lekarza po wielu godzinach pracy. Nie ma nic gorszego niż siłowanie się z końcówką,  o tym wie dobrze każdy stomatolog.  

Fachowcy zdradzają, w jaki sposób sprawdzić odpowiednie wyrażenie rękawa. Wystarczy końcówkę turbiny położyć wzdłuż palca wskazującego. Jeżeli końcówka zsunie się z palca w stronę pulpitu może oznaczać to, że rękaw jest źle wyważony.

Co ciekawe, zwolennicy górnego systemu zawieszenia rękawów jako zaletę wskazują ekonomię. Pomimo, że w większości modeli to rozwiązanie droższe (ok. 10-20 proc.) jednak eliminuje ryzyko uszkodzenia sprzętu, w wyniku przypadkowego uderzenia turbiny czy mikrosilnika nogą lub upuszczenia go na podłogę. Nie ma również ryzyka plątania się rękawów.

Skoro górne zawieszenie rękawa posiada tyle zalet, dlaczego wciąż dostępne (i wybierane) są unity z rękawami od dołu? W większości przypadków decyduje przyzwyczajenie dentysty.

Tylko ok. 10 proc. nowych unitów sprzedawanych w Polsce posiada dolny system zawieszenia rękawów

Jeżeli ktoś pracuje wiele lat w ten sposób i nie dostrzega istotnych wad, trudniej podejmuje decyzję o zmianie. Choć są tacy, którzy ją podejmują, będąc przekonanymi, że nie będą jedynymi dentystami pracującymi na tym unicie. Warto pamiętać, że młodzi dentyści, w większości przypadków uczą się pracować z górnym systemem rękawów.

 

Dentyści pracujący „od dołu” zaznaczają, że system zapewnia swobodną manipulację podczas zabiegu. Część z nich górną cześć stolika wykorzystuje jako tacę na narzędzia i instrumenty.

Jest również grupa osób pracujących z systemem rękawów od dołu, która podkreśla, że rozwiązanie to zapewnia bardzo dobrą ergonomię w sytuacji gdy pacjent leży, a dentysta siedzi „ z tyłu”. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH