PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Unit stomatologiczny - prawidłowa eksploatacja kluczem do zadowolenia

20-01-2013, 23:55
Unit stomatologiczny - prawidłowa eksploatacja kluczem do zadowolenia (fot. sxc.hu)
Unit stomatologiczny - prawidłowa eksploatacja kluczem do zadowolenia (fot. sxc.hu)
Jeżeli zależy nam na bezawaryjnej pracy unitu powinno się zadbać o jego czystość. Zdarzają się sytuacje, że montujemy nowy unit, a już po kilku miesiącach w trakcie wizyty serwisowej urządzenie jest w tragicznym stanie. Zanieczyszczenia znacząco wpływają na jakość pracy urządzenia. Nie można również zapominać o dezynfekcji zarówno powierzchniowej, jak i samych końcówek przypomina

Paweł Aleksiejuk, kierownik serwisu w Dentomax Sp.k.

Czytaj także: Montujemy (z głową) unit stomatologiczny

Kontrola filtrów

Równie ważna, jak dbanie o czystość, jest kontrola filtrów w unicie m.in. filtra ślinociągu. Kontroli warto dokonywać minimum raz w tygodniu, chyba, że jakość pracy zdecydowanie spada, wtedy należy go sprawdzać częściej. Filtry, zwykle znajdują się w łatwo dostępnym miejscu, między rękawem ślinociągu, a punktem, w którym wchodzi on do jednostki. Posiadają drobne otworki, dzięki czemu można samodzielnie łatwo sprawdzić, czy są zapchane, czy też nie. Również samo czyszczenie nie nastręcza zbyt wielu problemów zazwyczaj po wyjęciu filtra okazuje się, że jest to sitko, które łatwo można wyczyścić pod kranem zwykłą szczoteczką.

- Choć dbanie o czystość filtrów jest banalnie proste i nie zajmuje zbyt dużo czasu, lekarze rzadko o tym pamiętają. Pomimo, że przypominamy o tym przy każdej możliwej okazji, bardzo często dostajemy telefony z gabinetów, że nie działa ślinociąg. Najczęściej wystarczającą czynnością serwisową jest wtedy czyszczenie podpowiada serwisant z Dentomaxu.

Uwaga! Po zakończeniu pracy, należy pamiętać o odłączeniu przewodu zasilającego unit w energią elektryczną i zamknąć zawór wody!

Kontrola ciśnienia napędowego

Kolejną, ważnym elementem eksploatacji, o którym nie należy zapominać, jest kontrola ciśnienia napędowego na poszczególne końcówki. W niektórych unitach lekarz może sam to bezproblemowo kontrolować nanometr jest zwykle na wierzchu, widoczny gołym okiem. Jedyne, o czym powinno się pamiętać, to aby w czasie sprawdzania ciśnienia uruchomić turbinę i wiedzieć, jaką wartość ciśnienia producent zaleca na daną końcówkę. Zwykle urządzenie jest ustawiane prawidłowo już przy montażu. Jednak w zależności od modelu unitu, w którym zawór zamontowano w dostępnym dla użytkownika miejscu, można przypadkowo np. w trakcie sprzątania, zmienić jego ustawienie, co spowoduje rozregulowanie ciśnienia. Czynność regulacji ciśnienia powinno się przeprowadzać zawsze, gdy wymieniamy końcówkę na model innego producenta.

Nie ma konieczności wzywania serwisu i możemy tę czynność wykonać samodzielnie, chyba, że nasz unit nie posiada widocznego manometru i pokrętła do regulacji, a my zauważamy, że końcówka źle pracuje.

Podobnie jak w kompresorach, w unicie znajduje się również odstojnik wody, który wychwytuje cząsteczki cieczy z zasysanego powietrza.  Problem polega jednak na tym, że często znajdują się one w miejscach dla lekarzy niedostępnych, dlatego też wiąże się to z potrzebą wezwania serwisu.

SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   unit stomatologiczny   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH