PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Unikatowy software zamiesza w implantach?

ms
30-09-2015, 13:39
Unikatowy software zamiesza w implantach? Skomputeryzowane implanty (foto: pixabay)
Implanty są ofertą dla nielicznych. Rozwój tej dziedziny stomatologii utrudniają wysoki koszt i stosunkowo długi czas realizacji procedury. Ograniczenia te mają przejść do historii. Czy aby na pewno?

W Journal of Oral Implantology (Vol. 41 Issue 4) zamieszczono niedawno temu artykuł, w którym wiele uwago poświęcono zaletom cyfrowych technik w implantologii. Dzięki ich upowszechnieniu zmieni się dostęp do implantów. Dzisiaj, według danych American Dental Association, zaledwie 16 proc. praktykujących w USA dentystów zajmuje się wstawianiem implantów. Nie jest to duży odsetek. Wciąż niewielu dentystów decyduje się na kosztowną naukę, niewielu czuje się na siłach, aby realizować skomplikowane procedury, a ci którzy ostatecznie mają w ofercie implanty - narzekają, iż zbyt mało pacjentów stać jest na poważne inwestycje związane z restytucją uzębienia.

Journal of Oral Implantology opisuje przypadek 32-letniego mężczyzny, u którego zastosowano nową technologię implantacji. Pacjent był dwukrotnie w gabinecie stomatologicznym. Pierwszy raz - w celu wykonania diagnostyki i sporządzenia cyfrowego skanu 3-D uzębienia. Oprogramowanie, służące precyzyjnemu przetwarzaniu zeskanowanego obrazu na cyfrowy model udostępniane jest zainteresowanym lekarzom dentystom bezpłatnie. Zapisane pliki przesyłane są do zakładu produkującego na wymiar wszelkie elementy niezbędne do zrealizowania procesu wstawiania implantów.

Takie rozwiązanie pozwala na zakończenie procedury leczniczej podczas drugiej i ostatniej wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym.

Zasadniczą zaletą cyfrowej technologii ma być wyeliminowanie z katalogu obowiązków chirurga stomatologa wielu skomplikowanych procedur, z jakimi wiąże się obecnie jego praca.

Specjalistyczne oprogramowanie, dostępne w formule otwartej, sprawić ma, że kolejna, znacząca grupa dentystów zdecyduje się na rozszerzenie oferty o dotychczas omijane przez ich procedury.

Więcej: joionline.org

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH