PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Układ wodny unitu niesie ryzyko infekcji, niestety duże

en
28-10-2016, 08:35
Układ wodny unitu niesie ryzyko infekcji, niestety duże Tylko regularne testy jakości wody mogą zapobiegać zakażeniom krzyżowym (fot. pixabay)
Dentyści są przekonani, że czyszczenie i dezynfekcja układu wodnego unitu  skutecznie eliminuje bakterie i grzyby. Nowe badanie ujawniło, że mogą się bardzo mylić.

Podstawowym problemem w gabinecie stomatologicznym jest jakość wody zasilającej urządzenia dentystyczne unitu takie, jak: turbina, mikromotor, strzykawka wodno-powietrzna, skaler.

Często mikroorganizmy dostają się do układu wodnego albo wprost ze źródła, z którego woda jest pobierana do unitu, albo w efekcie zasysania płynów biologicznych z jamy ustnej pacjenta przez źle działające antyretrakcyjne zawory, których zadaniem jest właśnie powstrzymywanie wnikania do końcówek nieczystości. I te bakterie, namnażając się, mogą powodować groźne infekcje, jak chociażby ta, która wystąpiła w klinice w południowej Kalifornii, gdzie 57 dzieci trafiło do szpitala po zabiegu pulpotomii (infoDENT24.pl zdawał z tego zdarzenia relację).

Naukowcy chcieli się przekonać, czy dwa często stosowane w Europie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują bakterie i inne mikroorganizmy w linii wodnej unitu. Okazało się niestety, że efekt ich działania nie jest wystarczający, a woda w systemie w zasadzie nie spełnia standardów American Dentist Association.

- Wyniki jasno dowodzą, że zarówno pacjenci, jak personel pozostają narażeni na ryzyko zakażeń krzyżowych, nawet jeśli linie wodne unitu są poddawane dezynfekcji w trakcie przepłukiwania – komentuje, prowadzący badanie, Damien Costa z University of Poitiers we Francji.

Naukowcy poddali szczegółowemu badaniu, mające od 8 do 12 lat, układy wodne w klinice dentystycznej w  Poitiers. Standardowo traktowano je dwoma, powszechnie stosowanymi, środkami dezynfekującymi: Calbenium i Oxygenal 6.

Pobierano próbki wody z układu wodnego, zarówno po przerwie sobotnio – niedzielnej, jak i każdego dnia pracy (przed pojawieniem się w gabinecie dentystycznym pierwszego pacjenta oraz po przyjęciu ostatniego z nich).

Układ wodny był przepłukiwany każdego dnia rano, co miało zmniejszyć nagromadzenie mikroorganizmów po nocnych godzinach bezruchu. Dwa układy wodne były dezynfekowane środkiem Calbenium (2 proc.), trzeci zaś środkiem Oxygenal 6 (0,3 proc.), przy czym dodatkowo system, w każdy piątek po południu, dezynfekowano przez 45 min dziesięciokrotnie mocniejszym środkiem Oxygenal (czyli o stężeniu 3 proc.).

Wodę do badań pobierano z: turbiny, mikromotoru, strzykawki wodno-powietrznej, skalera i jednorazowego kubka z wodą dla pacjenta. Niestety wszystkie badane układy wodne pozostawały skażone różnymi mikroorganizmami mimo cyklu przepłukiwania i dezynfekcji. Wśród tych mikroorganizmów stwierdzono bakterie, grzyby oraz protisty (eukarionty nie zaliczane do żadnej z grup roślin, zwierząt czy grzybów). Po przerwie w działaniu woda w unicie zawierała biofilm – odnotowali autorzy badania.

SŁOWA KLUCZOWE
unity_stomatologiczne   zakażenia   dezynfekcja  

POLECAMY W SERWISACH