PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

U dentysty jak w kinie

ms
23-06-2017, 12:42
U dentysty jak w kinie Zachód słońca nad morzem koi stres u dentysty (foto: pixabay)
Czy projekcja kojących obrazów wpływa kojąco na stan nerwów pacjenta siedzącego w fotelu dentystycznym? Wpływa. Taki wniosek wywiedli z analiz specjaliści z trzech uniwersytetów: Plymouth, Exeter oraz Birmingham. Eksperyment prowadzono we współpracy z Torrington Dental Practice w Devon.

Badania polegały na analizie poziomu odczuwania stresu przez pacjentów, których podzielono na trzy grupy. Pierwsza podlegała leczeniu stomatologicznym w konwencjonalnej formie. Drugiej zaordynowano podczas zabiegu projekcję – wirtualny spacer po ruchliwym mieście. Trzeciej zaaplikowano film, dzięki któremu mieli możliwość przenieść się w czasie i przestrzeni, aby pospacerować po bezludnej plaży w promieniach zachodzącego słońca.

Okazało się, że ci, którzy doświadczali uroków przyrody, zdecydowanie mieli mniej negatywnych odczuć po wizycie u dentysty. W ich odczuciu, poziom strachu i poziom bólu był zdecydowanie mniejszy niż u osób, którym zaaplikowano wirtualny spacer po mieście. Okazało się także, że ta właśnie grupa pacjentów, pomimo, że w trakcie zabiegów wędrowała ulicami miasta, nie odczuwała mniejszego poziomu strachu, ani mniejszego bólu w stosunku do osób, które leczono bez jakiegokolwiek wirtualnego wspomagania.

Zaangażowani przy badaniach doszli do wniosku, że kierowanie myśli pacjenta na tory odległe leczeniu stomatologicznemu może przynieść satysfakcjonujący efekt. Przy czym nie wszystkie projekcje odgrywają należycie rolę „niwelatora negatywnych odczuć”. Funkcję tę znakomicie pełni widok łagodnego morza, połyskującego w zachodzącym słońcu. Natomiast spacer po mieście nie przynosi ulgi.

Wyniki eksperymentu, prowadzonego pod kierunkiem dr Karin Tanja-Dijkstra, opisano w periodyku Environment & Behaviour.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ból zęba   stres stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH