PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Tytanowe nanocząsteczki zamieszają w implantach?

ms
26-09-2013, 15:15
Tytanowe nanocząsteczki zamieszają w implantach? Tytanowe nanocząsteczki zamieszają w implantach? foto: Fotolia/PTWP
Prace nad powszechnym zastosowaniem tytanowych nanocząsteczek TiO2 w branży stomatologicznej trwają co najmniej od kilku lat. Ostatnio znakomite rezultaty przyniosły badania prowadzone przez prof. Tolou Shokuhfar z Michigan Technological University oraz Cortino Sukotjo z University of Illinois Chicago (UIC) College of Dentistry.

Prof. Tolou Shokuhfar zapewnia, że nanocząsteczki bez trudu można pokrywać przeciwzapalnymi lekami, które po wszczepieniu implantu zaczynają być stopniowo uwalniane do organizmu człowieka. Możliwe jest także uzupełnienie nanostruktury dwutlenku tytanu kolejnymi nanocząsteczkami, tym razem srebra. Pierwiastek ten, ze względu na naturalne właściwości antybakteryjne, obniża ryzyko powstania stanów zapalnych po wszczepieniu implantu. Takie rozwiązanie - w ocenie prof. Tolou Shokuhfar zapewnia niemal stuprocentową pewność powodzenia najbardziej nawet skomplikowanego zabiegu.

Nie mniej ważna cecha nanocząsteczek TiO2 polega na stymulowaniu wzrostu tkanki kostnej. W stomatologii istotny jest także fakt, że nanocząsteczki dwutlenku tytanu są przezroczyste. Dzięki temu można łatwiej zapewnić pożądany efekt estetyczny, stosując na przykład implanty cyrkonowe.

Dwutlenek tytanu to jeden z ważniejszych materiałów we współczesnych technologiach, często stosowany jako środek antybakteryjny. Związek ten wykorzystuje się nawet w prototypowych szczoteczkach do zębów, nie wymagających pasty do zębów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nanomateriały   nanotechnologie   Tolou Shokuhfar   

POLECAMY W SERWISACH