PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Triklosan na cenzurowanym

ŁS
22-08-2014, 13:30
Triklosan na cenzurowanym Triklosan - skuteczny czy niebezpieczny? (Fot. Fotolia/PTWP)
Media huczą, producent pasty się broni, nikt do końca nie wie, jaka jest prawda. Debata o skuteczności lub jak kto woli - szkodliwości triklosanu, trwa.

Fakty są następujące. Triklosan, zawarty w paście do zębów znany jest dentystom od lat. W 1997 roku, jako pierwsza zgodę na jego wykorzystanie w środkach do higieny jamy ustnej, otrzymała firma Colgate-Palmolive. Zielone światło na wykorzystanie tego fenolu w paście Colgate Total dała agencja FDA (Food and Drug Administration). Oznaczało to, że producent mógł śmiało przekonywać, iż jego produkt jest nie tylko nowoczesny ale i bezpieczny. Środek, który zyskał sławę dzięki szerokiemu spektrum działania antybakteryjnego oraz skuteczności w zapobieganiu zapaleniom dziąseł, znalazł się w produktach innych firm.

Dziś, według doniesień medialnych, okazuje się, że opinia FDA została wydana na wyrost. Dopatruje się wielu nieprawidłowości w trakcie oceny produktu koncernu Colgate-Palmolive, istnieją ponoć dowody na występowanie skutków ubocznych po stosowaniu past z triklosanem.

W międzyczasie, do opinii publicznej docierały sprzeczne informacje o pastach, które zawierały triklosan.

Naukowcy pod kierownictwem Petera J. Vikeslanda przekonywali, że obecny w produktach higieny osobistej triclosan w kontakcie z chlorowaną wodą wodociągową może przekształcać się w chloroform, substancję chemiczną, która podejrzewana jest o działanie rakotwórcze.

Inni uczeni - z University of California w Davis oraz University of Colorado przedstawili badania, które udowadniały, że środek ten upośledza kurczenie się mięśni. Potraktowane triklosanem ryby pływały wolniej, a u myszy zaobserwowano spadek siły mięśni.

Pojawiły się opinię specjalistów głoszące tezę, że triklosan może nawet powodować zaburzenia pracy serca.

Prawie w równoległym czasie, w 2008 roku, prof. Wanda Stokowiec z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, na łamach „Czasopisma Stomatologicznego" (2008, 61, 3, 224-233) wykazywała skuteczność past z zawartością triklosanu w walce z halitozą. We wnioskach z analizy napisano, że „pasty do zębów zawierające triklosan, kopolimer/NaF mają znacząco wyższą skuteczność w likwidacji przykrego zapachu z ust w porównaniu z pastą zawierającą tylko fluor".

Do dziś na portalu Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, w części poświęconej wyborowi pasty do zębów, triklosan wymieniany jest jako „skuteczny środek leczniczy zawarty w niektórych pastach". 

- Pasty zawierające fluorek sodu, triclosan, kopolimer i pirofosforany zostały zatwierdzone przez ADA jako zapewniające ochronę przed próchnicą, pomagające w zapobieganiu zapaleniom dziąseł oraz hamujące odkładanie płytki nazębnej i kamienia - czytamy na portalu www.ptsportal.pl.

POLECAMY W SERWISACH