PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Traktuj pacjenta holistycznie

ms
24-10-2017, 09:08
Traktuj pacjenta holistycznie Holistyczne podejście do pacjenta (foto: pixabay)
Holistyczne podejście do pacjenta, interdyscyplinarność - ułatwiają szybkie wykrycie problemu, wdrożenie leczenia już we wczesnym stadium problemów zdrowotnych, także tych wynikających z korelacji schorzeń jamy ustanej i chorób ogólnoustrojowych.

- W przypadku bruksizmu nie tylko powinno zlikwidować się uszkodzenia szkliwa, ale dokładnie zdiagnozować zgryz. Człowiek codziennie przełyka ślinę ok. 2 tys. razy. Przez struktury kostne czaszki nieprawidłowe siły przenoszą się na strukturę zwaną sierpem mózgu. Jest ona odpowiedzialna za produkcję i metabolizm płynu mózgowo-rdzeniowego a co za tym idzie na odżywianie mózgu i rdzenia kręgowego. Wiele objawów jak migreny, bóle głowy, zniechęcenie, zmęczenie, bóle kręgosłupa szyjnego mogą być konsekwencją wadliwego zgryzu.  - wyjaśnia lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Uświadamianie pacjenta podczas wizyty o związkach pomiędzy trybem życia, nawykami, zdrowiem jamy ustnej i zębów, a resztą układów i narządów w organizmie nie tylko ułatwia komunikację lekarza z osobą leczoną, ale również bardzo dokładnie pozwala zaplanować opiekę dentystyczną i zastosować efektywne leczenie.

W przypadku holistycznej terapii niezbędne jest współdziałanie lekarzy dentystów z lekarzami innych specjalności m.in.: podstawowej opieki zdrowotnej, pediatrami, ginekologami, kardiologami, czy diabetologami.

Jednym z nowoczesnych sposobów diagnozowania jest na przykład użycie cyfrowego skanera 3D. Umożliwia on pobranie w ciągu kilku minut „wirtualnego wycisku” zębów bez użycia masy wyciskowej. Dzięki temu lekarz już na wstępnej konsultacji, przed rozpoczęciem leczenia, otrzymuje model 3D uzębienia pacjenta widoczny od razu na ekranie komputera. Na podstawie wirtualnego modelu diagnostycznego jest w stanie szybciej i z dużo większą precyzją analizować stan uzębienia pacjenta i wykrywać nieprawidłowości wymagające leczenia. Uniezależniamy się od ludzkiej niedoskonałości – tłumaczy lek. med. chir. stom. Roman Borczyk.

Obecnie skaner wykorzystywany jest również m.in. w diagnostyce implantologicznej, ortodontycznej czy protetycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Roman Borczyk   bruksizm  

POLECAMY W SERWISACH