PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tomografia stożkowa (IV): wykorzystuj wiedzę i doświadczenie innych

ms
04-05-2016, 10:36
Tomografia stożkowa (IV): wykorzystuj wiedzę i doświadczenie innych Zbigniew Kardasz z Centrum Diagnostycznego Panoramik w Warszawie
Lekarz dentysta nie jest i być nie może człowiekiem orkiestrą. Ceniony dentysta nie musi być znakomitym radiologiem – przekonuje w rozmowie z infoDENT24.pl  Zbigniew Kardasz z Centrum Diagnostycznego Panoramik w Warszawie, przy Świętokrzyskiej 18, specjalista z zakresu elektroradiologii, długoletni pracownik Zakładu Radiologii Szczękowo-Twarzowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Idealna sytuacja to taka, w której każdy gabinet dentystyczny wyposażony jest w aparaturę do tomografii stożkowej. Jest to sytuacja tak samo idealna, co nierealna. Po pierwsze takie rozwiązanie uniemożliwia bariera ekonomiczna. Sprzęt CBCT wiąże się ze znaczącym wydatkiem. Jeśli tej klasy aparaturę wykorzystywać będziemy do wykonania co najwyżej kilku zdjęć tygodniowo – to możemy być pewni, że taka inwestycja przyniesie stratę.

Właściciel CBCT może oczywiście wykonywać diagnostykę nie tylko na potrzeby własnych pacjentów, ale to jest już odrębne zagadnienie, związane ze zmianą organizacji pracy gabinetu, z zatrudnieniem pracowników,  z przebudową pomieszczeń, ale także z niełatwymi zagadnieniami natury prawnej - pamiętajmy, że przepisy z zakresu radiologii są bardzo restrykcyjne.

Nieporównywalnie prościej jest znaleźć godne zaufania centrum diagnostyczne, a więc takie, które swoją pracę traktuje jako misję, a nie tylko jako sposób na realizowanie komercyjnych celów.

Ważna jest zarówno jakość sprzętu, jak i profesjonalizm personelu go obsługującego. Jeśli chodzi o jakość sprzętu to zdecydowanie stawiam na produkty firmy Planmeca. Nie jest to przekonanie oparte na wiedzy zaczerpniętej z kolorowych prospektów. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy jest w stanie we właściwy sposób ocenić wagi wszystkich parametrów charakteryzujących sprzęt realizujący radiografię.

Jako elektroradiolog z wieloletnim doświadczeniem, zanim zdecydowałem się na zakup sprzętu firmy Planmeca, przeanalizowałem całą ofertę rynkową. Brałem pod uwagę głównie charakterystykę pracy aparatury. Korzystałem z fachowej literatury, z naukowych opracowań, oczywiście na bok odłożyłem reklamowe slogany. Sprawdzałem jakość wykonywanych skanów i to nie tych przygotowanych na okoliczność prezentacji przed obliczem potencjalnego kontrahenta, ale tych realizowanych na potrzeby konkretnych przypadków klinicznych. Wszystko po to, aby pracować na aparaturze gwarantującej diagnostykę najwyższej jakości.

Wykorzystując w pracy sprzęt Planmeca mam w zasadzie nieograniczone możliwości realizowania diagnostyki. Na przykład aparatura CBCT zapewnia różne wielkości pól obrazowania. Programy stomatologiczne to w sumie 9 wielkości walca poczynając od 40 / 50 mm do 200 / 170 mm o wielkości woksela od 75 do 600 (wielkości zależne od wielkości walca). Ten ostatni moduł pozwala na realizowanie precyzyjnych skanów całej twarzoczaszki. Oprócz tego Planmeca Promax 3D MID wyposażona jest w programy laryngologiczne do diagnostyki dróg oddechowych, nosa i zatok obocznych nosa. Oprogramowanie pozwala również na diagnostykę stawów skroniowo - żuchwowych w zwarciu i rozwarciu.

Poniżej widoczny raport z wykonanego badania SSŻ  w zwarciu.

SŁOWA KLUCZOWE
Zbigniew Kardasz   Planmeca  

POLECAMY W SERWISACH