PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tomografia stożkowa (III): nie popełniaj błędów przy wypisywaniu zleceń i analizie wyników

ms
04-05-2016, 10:35
Tomografia stożkowa (III): nie popełniaj błędów przy wypisywaniu zleceń i analizie wyników Zbigniew Kardasz z Centrum Diagnostycznego Panoramik w Warszawie
Zlecenie nieprecyzyjne, lub co gorsza złe sformułowanie problemu, jaki ma być zdiagnozowany w pracowni radiologii, powoduje nieobliczalne skutki. Na niebezpieczeństwo, wynikające z tego typu niefrasobliwości, w rozmowie z infoDENT24.pl zwraca uwagę Zbigniew Kardasz z Centrum Diagnostycznego Panoramik w Warszawie, przy Świętokrzyskiej 18, specjalista z zakresu elektroradiologii, długoletni pracownik Zakładu Radiologii Szczękowo-Twarzowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Właściwe określenie wskazania do przeprowadzenia badania jest podstawą prawidłowej diagnostyki, a bez niej nie ma mowy o zrealizowaniu skutecznego leczenia. Zgodnie z literą prawa, na skierowaniu, oprócz danych pacjenta oraz rodzaju badania, musi być zawarte rozpoznanie. Pod tym względem wciąż nie jest najlepiej. Oceniam, iż mniej więcej 60 proc. trafiających do nas skierowań spełnia obowiązujące standardy. Sytuacja z roku na rok się poprawia. Bywa jednak i tak, że zmagam się ze skierowaniami typu: proszę o 3D. Trudno o komentowanie takich próśb. Jestem w komfortowej sytuacji, gdy na zleceniu znajduję wpis takiej oto treści: proszę o ocenę prawej strony żuchwy - planowana implantacja.

Niewiedza kosztuje, i to najdrożej pacjenta - dlatego w przypadku wątpliwości staramy się je wyjaśnić w bezpośrednim kontakcie ze zleceniodawcą.

W przypadku diagnostyki radiologicznej, im mniejsze pole obrazu, tym większa dokładność realizowanego badania. To ważna okoliczność, bowiem wiedząc jaki jest cel diagnostyki, możemy ustawić w sposób optymalny parametry badania.

Prawidłowe zlecenie - to jedno ważne zadanie, przed którym stoi lekarz dentysta, a poprawna analiza wykonanego badania – jest drugim, nie mniej istotnym i zdecydowanie bardziej złożonym przedsięwzięciem.

Wynik badania dostarczamy na płycie i zawsze uzupełniamy go o klisze. Na kliszy widoczne są wszystkie te elementy badania, które są najważniejsze i w zasadzie wystarczają do prawidłowej oceny przypadku.  W sytuacji gdy stomatolog chciałby widzieć więcej, ma do dyspozycji płytę CD z nagranym badaniem. Ortodonci, którzy byli u mnie na szkoleniu używają tej możliwości bardzo często.

Poniższy przypadek dotyczy zatrzymanego zęba szczęki. Na kliszy widoczne są najważniejsze elementy badania, ale możliwość oceny mobilnej przypadku jest bardzo cenna.

   Zatrzymany 23 i nieprawidłowo położony ząb 22.

Nawet wśród ludzi nauki nie zawsze istnieje przekonanie o celowości stosowania pogłębionej diagnostyki. Na przykład Planmeca w zestawie oprogramowania diagnostycznego proponuje ciekawą funkcję ProFace. Opcja ta, dzięki skomplikowanemu algorytmowi zastosowanemu w oprogramowaniu, pozwala na precyzyjne nakładanie na siebie dwóch obrazów. Tego realizowanego podczas podstawowego badania CBCT oraz dodatkowego, złożonego z wielu klasycznych zdjęć głowy pacjenta, wykonywanych podczas powrotu głowicy do pozycji spoczynkowej. Ważne, że ta funkcja nie wiąże się z ekspozycją na promieniowanie Rtg. Ortodonta lub chirurg stomatolog, korzystając z tego narzędzia, ma wyjątkową okazję do dodatkowego zweryfikowania założeń planowanej pracy protetycznej lub zabiegu z zakresu chirurgii twarzowo – szczękowej oraz chirurgii plastycznej.

SŁOWA KLUCZOWE
Planmeca   Zbigniew Kardasz  

POLECAMY W SERWISACH