PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tomasz Sosnowski: A Ty, czy wiesz wszystko o fluoryzacji?

ms
06-02-2014, 13:17
Tomasz Sosnowski: A Ty, czy wiesz wszystko o fluoryzacji? Tomasz Sosnowski: A Ty, czy wiesz wszystko o fluoryzacji?
Nic tak szybko nie starzeje się jak wiedza, przynajmniej w pewnych dziedzinach. Lekarz dentysta, który skończył studia dwadzieścia, trzydzieści lat temu, a nie konfrontował tego czego nauczył się na uniwersytecie medycznym z tym co teraz mówią i piszą specjaliści, niestety ociera się o wtórny analfabetyzm. Czy podobnie jest w przypadku tak prostego zabiegu jak fluoryzacja? Czy nauka ostatnich lat weryfikuje dokonania uczonych sprzed dwóch, trzech dekad? O tym co nowego we fluoryzacji zębów informuje lek. stom. Tomasz Sosnowski konsultant medyczny Ivoclar Vivadent.

Lek. stom. Tomasz Sosnowski, konsultant medyczny Ivoclar Vivadent: Pamiętajmy, że lekarz dentysta nie może poprzestać na informowaniu pacjenta jaki w jego przypadku zostanie zastosowany program leczenia. To zdecydowanie za mało. Pacjenci muszą uzyskać od lekarza dentysty także dokładny plan higieny jamy ustnej. 

Fluoryzacja jest jednym z elementów troski o uzębienie i to nie tylko dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych. W tym przypadku o sukcesie decydują umiejętności lekarza połączone z odpowiednimi materiałami. Atrycja, abrazja, erozja - czynników, które szkodzą zębom jest zbyt wiele, aby lekceważyć chociażby najdrobniejszy element zmniejszający ryzyko powstania schorzeń. Kto z lekarzy dentystów pamięta o tym, aby poinstruować pacjenta chociażby o zasadności przepłukania jamy ustnej przed ich dokładnym myciem pastą.

Fluor, dlaczego ważny
Decydującą rolę w procesie remineralizacji szkliwa odgrywa tworzenie na jego powierzchni warstwy fluorkowo - wapniowej. Jest ona buforem ochronnym przeciw działaniu kwasów.
Działanie lakieru zależy nie tylko od stężenia fluoru, ale również od różnych cech i właściwości preparatu. Duże znaczenie ma bowiem: zdolność do zapływania, dzięki której łatwo i dokładnie można pokryć tkanki zębów, jednoczesna dystrybucja wielu dodatkowych składników zawartych w lakierze, a także możliwość tworzenia na powierzchni zębów -swoistego „magazynu fluoru". Optymalne zestawienie różnych cech lakierów i żeli z fluorem ma decydujące znaczenie dla efektywności ich działania i prawidłowej kondycji zarówno zębów jak i dziąseł.
Oczywiście nie zapominajmy, że pacjent, dużą wagę będzie przywiązywał do smaku preparatu i jego estetyki.

Większość dostępnych na rynku produktów charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością fluoru. Firma Ivoclar Vivadent wprowadziła w 2013 roku na polski rynek nowy produkt, lakier z fluorem Fluor Protector S - mocniejszy, skuteczniejszy i dużo przyjemniejszy w smaku - preparat do fluoryzacji zębów.

Lakier przeznaczony do profesjonalnej fluoryzacji zębów przez lekarza stomatologa. Stężenie zawartego w nim fluoru jest najwyższe na rynku (ok. 7700 ppm), a po wysuszeniu preparatu wzrasta ono czterokrotnie, gwarantując dużo skuteczniejszą ochronę szkliwa. Jednorodność płynu sprawia, że w każdym miejscu zęba nakładana jest taka sama ilość fluoru, bez konieczności jego wcześniejszego mieszania.

Fluor Protector S jest substancją bezbarwną, dzięki czemu zęby nie są narażone na przebarwienia i po zabiegu zachowują naturalny kolor. Jeśli chodzi o konsystencję specyfiku, to ze względu na optymalne właściwości zwilżania i zapływania, lakier łatwo dociera w przestrzenie międzyzębowe i do trudnodostępnych miejsc, co ma szczególne znaczenie np. u pacjentów leczonych ortodontycznie.

POLECAMY W SERWISACH