PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Tianjie Dental Falcon - uwaga na chiński aparat RTG

11-12-2012, 05:52
Tianjie Dental Falcon: Uwaga na chińskie aparaty RTG
Tianjie Dental Falcon: Uwaga na chińskie aparaty RTG
Aparat rentgenowski Tianjie Dental Falcon, którego producentem jest chińska firma Zhengzhou Tianjie Electronic Equipment Co., jest niebezpieczny zarówno dla pacjenta jak i osoby wykonującej zdjęcie.

Niebezpieczeństwo stwierdziła brytyjska Healthcare Regulatory Agency i wezwała tamtejszych stomatologów do wycofania aparatów z użytku.
Tianjie Dental Falcon - niebezpieczeństwo dla wszystkich
Jak wykazały badania, trzymany w ręce aparat rentgenowski Tianjie Dental Falcon naraża zarówno pacjenta, jak i osobę wykonującą zdjęcie na dawkę promieniowania 10 razy wyższą niż przy użyciu prawidłowo skonstruowanego sprzętu. Wewnątrz aparatu zastosowano nieodpowiednie ekranowanie ołowiem,  natomiast wytwarzana wiązka promieniowania jest zbyt szeroka, co sprawia, że na działanie promieniowania wystawiona jest nie tylko jama ustna, ale także cała czaszka i mózg pacjenta.

Dodatkowo, urządzenie stwarza zagrożenie pożarem. Nie ma odpowiedniego bezpiecznika i może spowodować porażenie prądem o napięciu 50 tys. volt.
Tianjie Dental Falcon - kusi ceną
Urządzenie sprzedawane jest przez producenta za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych. Niedoświadczony dentysta może skusić się jego ceną, która wynosi ok. 200 funtów.

W Wielkiej Brytanii, na razie przechwycono 13 aparatów tego rodzaju. Nie wiadomo, czy do Polski trafił podobny egzemplarz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   Tianjie Dental Falcon   aparat RTG   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH