PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Testosteron a choroby przyzębia

smn
30-09-2016, 09:35
Testosteron a choroby przyzębia Naukowcy zgłębiają na ile testosteron wpływa na paradontozę (fot. pixabay)
Naukowcy podejrzewają, że choroby przyzębia mogą oddziaływać na zdrowie seksualne, zwiększając ryzyko zaburzeń erekcji i obniżając płodność.

Związek między poziomem kobiecych hormonów płciowych (estrogenów) a paradontozą w okresie dojrzewania, ciąży, menopauzy oraz w trakcie doustnej antykoncepcji hormonalnej został już dobrze udokumentowany. Natomiast  analogiczne powiązania u mężczyzn zostały przeoczone przez naukowców. 

Pracownicy Eastman Institute for Oral Health i University of Rochester przeanalizowali wykonane do tej pory prace pod kątem związku przewlekłych chorób przyzębia i zdrowia seksualnego mężczyzn. Brali pod uwagę na przykład zaburzenia erekcji, niepłodność czy niski poziom testosteronu.

W 65 proc. analizowanych wyników niski poziom testosteronu w ślinie i osoczu wiązał się z paradontozą. Można to tłumaczyć faktem, że niedobory testosteronu oddziałują na metabolizm kości poprzez zwiększoną ilość prozapalnych cytokinin (interleukin-6) oraz zwiększoną aktywność osteoklastów.

Naukowcy zarzekają się, że potrzebne są szerzej zakrojone badania, jednak istniejące do tej pory dane wystarczą by podejrzewać, że choroby przyzębia mogą zwiększać ryzyko zaburzeń erekcji i obniżać płodność. Dlatego rekomendują, aby pacjentów z niskim poziomem testosteronu w płynach ciała kierować na badania do stomatologa.

Czytaj także 
Paradontoza zabija seks
Kłopoty z paradontozą, kłopoty z seksem
Chore zęby – chora erekcja

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH