PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Terapia poznawczo - behawioralna wycelowana w dentofobię u dzieci

ms
17-11-2016, 15:21
Terapia poznawczo - behawioralna wycelowana w dentofobię u dzieci CBT w dentofobię (foto: pixabay)
Terapia poznawczo - behawioralna (CBT) jest jedną z najskuteczniejszych metod w leczeniu zaburzeń, w których głównym problemem są lęki napadowe lub depresja. Jej zalety wykorzystano w terapii dzieci cierpiących na dentofobię. Rezultaty są obiecujące.

Do udziału w eksperymencie zaproszono 85  dzieci w wieku od 9 do 16 lat (oczywiście po uzyskaniu zgody ich opiekunów). Wszyscy cierpieli na dentofobię (zdiagnozowaną). Spośród nich terapię CBT ukończyło 48 uczestników kursu.

Wyniki terapii są obiecujące. CBT jest bardzo efektywną, a przy tym niskokosztową formą walki z dentofobią. U znakomitej większości uczestników w zasadzie udało się zlikwidować, bądź ograniczyć  w znacznym stopniu objawy panicznego lęku przed dentystą – relacjonują autorzy badań. W zasadzie nie było dziecka, u którego nie dostrzeżono by pozytywnych rezultatów terapii.

Napady lękowe to bardzo nieprzyjemne doznania, które w poważnym stopniu mogą zaważyć na zdolności pacjenta do nauki (dzieci) lub pracy (ludzie dorośli) i cieszenia się życiem ( u jednych i drugich).  Terapia CBT pomaga zachować kontrolę nad niepożądanymi objawami i to bez żadnych skutków negatywnych, jeśli nie liczyć czasu, który musi poświęcić pacjent na ćwiczenia.

Celem terapii CBT jest przerwanie łańcucha negatywnych myśli, odczuć i postępowań.  Sukces pojawia się wówczas gdy pacjent jest w stanie sam oddziaływać na źródła lęku - i co równie ważne - wypracuje własne metody radzenia sobie z dentofobią.

Ryzyko nawrotu stanów lękowych oczywiście zawsze istnieje, ale nawet jeśli objawy powrócą, umiejętności nabyte podczas terapii CBT, pomogą pacjentowi zachować nad nimi kontrolę. Dlatego też należy ćwiczyć te umiejętności nawet wtedy, gdy pacjent czuje się lepiej.

Wyniki pracy grupy brytyjskich naukowców, reprezentujących m.in. Long Eaton Dental Clinic oraz School of Clinical Dentistry, University of Sheffield, opublikowano w materiale Development and Testing of a Cognitive Behavioral Therapy Resource for Children's Dental Anxiety, J. Porritt et al., JDR Clinical & Translational Research, doi:10.1177/2380084416673798 (1 November 2016).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH