PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Technologia soniczna wymiata

ms
09-02-2018, 12:52
Technologia soniczna wymiata Technologia soniczna
Szczoteczki soniczne wykonują ponad 62 tys. ruchów szczotkujących na minutę, a to daje więcej cykli pracy w dwie minuty niż zwykliśmy wykonywać szczoteczką manualną w ciągu miesiąca.

Na czym polega działanie technologii sonicznej? Jest ona połączeniem wysokiej częstotliwości drgań i szerokiego zakresu ruchu włosia szczoteczki, co wywołuje tzw. Dynamic Cleaning Action-DCA. Powstała w jej wyniku mieszanina płynu i pasty do zębów pozwala dokładnie wyczyścić całą jamę ustną. Skąd bierze się ta skuteczność?

Dynamiczne wibracje wytwarzają mikrobąbelki, które delikatnie wnikają w nawet trudno dostępne miejsca, zapewniając skuteczne usuwanie płytki nazębnej nie tylko z powierzchni zęba, ale także z przestrzeni międzyzębowych i wzdłuż linii dziąseł.

Drugim istotnym parametrem jest droga jaką pokonuje końcówka każdego włosa - dłuższa oznacza większy ruch. W przypadku szczoteczki sonicznej mówimy o amplitudzie, a w przypadku szczoteczek elektrycznych - o zasięgu.

Teoretycznie im większa częstotliwości i większa amplituda lub zasięg, tym większa skuteczność pracy włosia. Jednak te parametry są bardzo różne w różnych typach szczoteczek.

- Dla przykładu szczoteczki obrotowe będą miały duży zasięg (końcówki włosia pokonują długa drogę), ale niską częstotliwość, poniżej 10000 obr/min. Szczoteczka soniczna ma wysoką częstotliwość (62000 drgań na minutę) przy wysokiej amplitudzie. Odpowiedni dobór parametrów rezonansu daje wychylenie pojedynczego włosa o 4 mm w każdą ze stron – tłumaczy dentysta Michał Ganowicz.

Dodatkowo do wyboru są różne rodzaje główek, w tym z technologią adaptacyjną umożliwiające dopasowanie do kształtu zębów i dziąseł dla najlepszych rezultatów szczotkowania.

Połączenie wysokiej częstotliwości i dużej amplitudy ruchu włosia szczoteczek dają zatem unikatowe właściwości. Szybkie drgania główki szczoteczki skutecznie usuwają płytkę nazębną i osad z powierzchni zębów, ale to tylko jeden mechanizm działania.

Wzbudzony drganiami płyn złożony ze śliny, wody oraz pasty do zębów ma dodatkowe działanie mechaniczne. Cząsteczki płynu osiągają dużą prędkość i są zdolne do usunięcia zanieczyszczeń nawet z miejsc, do których samo włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć.

- Przy stosowaniu szczoteczki sonicznej łatwiej można doczyścić przestrzenie międzyzębowe i szczeliny dziąsłowe – dodaje Michał Ganowicz.

- Samo szczotkowanie szczoteczką soniczną jest proste, wystarczy ustawić główkę szczoteczki włosiem w stronę dziąseł i pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i stopniowo czyścić wszystkie powierzchnie. Automatyczny ruch włosia i dynamiczny sposób czyszczenia wykonają za nas dużą część pracy, którą musielibyśmy wykonać w trakcie mycia zębów tradycyjną szczoteczką – mówi dr Michał Ganowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Philips   szczoteczka do zębów  

POLECAMY W SERWISACH