PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tanie implanty z Polski coraz bliżej

informacja prasowa/szaft
24-10-2014, 07:49
Tanie implanty z Polski coraz bliżej Na zdjęciu dr Violetta Szycik, szefowa European Dental Implant Institute Vivadental (fot. materiały prasowe)
Na Politechnice Gdańskiej podsumowano pierwszy etap współpracy w dziedzinie badań naukowych w zakresie implantologii pomiędzy Politechniką Gdańską a European Dental Implant Institute Vivadental.

Od podpisania umowy między partnerami w lutym br. minęło zaledwie 8 miesięcy, a zespół może już pochwalić się sporymi osiągnięciami. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim pierwsze zgłoszenie patentowe oparte o zupełnie nowatorską koncepcję, które znajduje się w fazie opracowania.

Przedstawione na seminarium ("Nowe materiały, technologie i procedury w implantologii stomatologicznej") technologie i produkty, w tym techniki addycyjne i nanotechnologie, otwierają nowe możliwości zastosowań materiałowych. Pozwolą one na przedłużenie żywotności implantów, poszerzenie wskazań do leczenia oraz spadek kosztów implantów i zabiegów implantologicznych. Przyniesie to wymierne korzyści społeczne, takie jak zwiększenie dostępności do leczenia implantologicznego oraz jego upowszechnienie, szczególnie wśród osób w wieku okołoemerytalnym, w największym stopniu zainteresowanych komfortowym i estetycznym zaopatrzeniem protetycznym.

Szansą na nową generację implantów jest wykorzystanie połączonego potencjału nowoczesnych technologii Politechniki i Vivadental. Dzięki opracowanej na PG technologii wykonywania skafoldów, tj. struktur porowatych, powierzchnię implantu pokrywa się starannie opracowanymi elementami z porami, dodatkowo modyfikowanymi chemicznie, co ułatwia przyrastanie tkanki kostnej. Wpływając na porowatość można regulować sztywność metalowej struktury, zbliżając ją do sztywności tkanki kostnej, co jest korzystne dla wytrzymałości zrostu z kością.

Stosowana w badaniach technologia pozwala na całkowitą swobodę kształtowania implantu, ponieważ polega na zaprojektowaniu po tomografii komputerowej kształtu implantu, a następnie jego precyzyjnym wydruku 3D z proszku tytanu lub jego stopu metodą spiekania laserem.

Dane tomograficzne są używane do projektowania indywidualnie dopasowanych narzędzi oraz do obliczeń wytrzymałości tkanki kostnej współpracującej z implantem. Przestrzenny obraz gęstości radiologicznej tkanki, określony w badaniu tomograficznym, pozwala nie tylko rozpoznać kształt kości w miejscu planowanego implantu, ale także przestrzenne zróżnicowanie jej sztywności. Dzięki takim danym i metodom naukowcy zespołu mogą wskazywać warstwy mało wytrzymałej tkanki do usunięcia oraz modelować sztywność indywidualnie zaprojektowanego implantu. 

Cel, jakim jest opracowanie nowych i tanich produktów medycznych dla stomatologii, protetyki, chirurgii szczękowo-twarzowej wzbudziły zainteresowanie wielu środowisk i firm, które wyraziły chęć włączenia się do realizacji tej idei. Obecnie jest to już konsorcjum z udziałem ponad dziesięciu partnerów z Pomorza. Powstałe partnerstwo zgłosiło wniosek o ustanowienie inteligentnych specjalizacji Województwa Pomorskiego, które zmierzać będą do rozwoju produkcji, usług i kształcenia w obszarze Zdrowe Społeczeństwo. W pracach badawczych już obecnie udział biorą także zespoły zagraniczne z uniwersytetów w Bordeaux, Nantes, Dreźnie oraz z Kaliningradu. Najbliższe plany przewidują utworzenie międzynarodowego konsorcjum o zasięgu globalnym pod nazwą Produkty Medyczne.

Jednym z najważniejszych efektów współpracy jest także rozbudzenie ciekawości przyszłego pokolenia naukowców, studentów wielu kierunków Politechniki, którzy biorą udział w seminariach zespołu i prowadzonych dla nich w Klinice Vivadental wykładów z dziedziny implantologii. Młodzi lekarze Kliniki wyrażają zainteresowanie rozwojem naukowym i otwarciem przewodów doktorskich w dziedzinie biomateriałów łącząc z nimi przyszłość swojej pracy zawodowej z pacjentami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH