PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tani implant zębowy z Gdańska: blisko, coraz bliżej

ms
02-11-2016, 07:22
Tani implant zębowy z Gdańska: blisko, coraz bliżej Implanty z Polski: meta coraz bliżej (foto: pixabay)
Prace nad tanimi polskimi implantami nowej generacji rozpoczęły się w Gdańsku dwa lata temu. Współpraca naukowców z Politechniki Gdańskiej i European Dental Implant Institute Vivadental niesie nadzieję.

Polski wyrób ma być tani, ale to wcale nie najważniejsza jego zaleta.

Na czym polega unikatowość polskiego rozwiązania? Otóż powstać mają implanty dopasowane kształtem do budowy anatomicznej organizmu – relacjonuje dla Radia Gdańsk prof. Andrzej Zieliński z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej.

Ważne, że tytanowy implant możliwy będzie do zamocowania w kościach o różnej gęstości i różnym kształcie. Implanty mają być wytwarzane za pomocą drukarek 3D.

Obecnie większość implantów osadza się z wykorzystaniem połączeń śrubowych. Próby z „anatomicznymi” implantami realizowane są od kilku lat. W zasadzie wykonuje się je z drogiej ceramiki korundowej, natomiast w Gdańsku prace trwają w oparciu o stop tytanu.

Dzięki opracowanej na Politechnice Gdańskiej technologii wykonywania skafoldów, tj. struktur porowatych, powierzchnię implantu pokrywa się starannie opracowanymi elementami z porami, dodatkowo modyfikowanymi chemicznie, co ułatwia przyrastanie tkanki kostnej. Wpływając na porowatość, można regulować sztywność metalowej struktury, zbliżając ją do sztywności tkanki kostnej, co jest korzystne dla wytrzymałości zrostu z kością.

Stosowana w badaniach technologia pozwala na całkowitą swobodę kształtowania implantu, ponieważ polega na zaprojektowaniu (po tomografii komputerowej) kształtu implantu, a następnie jego precyzyjnym wydruku 3D z proszku tytanu lub jego stopu metodą spiekania laserem.

Dane tomograficzne są używane do projektowania indywidualnie dopasowanych narzędzi oraz do obliczeń wytrzymałości tkanki kostnej współpracującej z implantem. Przestrzenny obraz gęstości radiologicznej tkanki, określony w badaniu tomograficznym, pozwala nie tylko rozpoznać kształt kości w miejscu planowanego implantu, ale także przestrzenne zróżnicowanie jej sztywności. Dzięki takim danym i metodom naukowcy mogą wskazywać warstwy mało wytrzymałej tkanki do usunięcia oraz modelować sztywność indywidualnie zaprojektowanego implantu. 

Czytaj także: Tanie implanty z Polski coraz bliżej

Więcej: Radio Gdańsk

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH