PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sztuczna kość prof. Grażyny Ginalskiej z trzema nagrodami „Innova 2013"

ms
19-11-2013, 11:39
Sztuczna kość prof. Grażyny Ginalskiej z trzema nagrodami „Innova 2013 Sztuczna kość prof. Grażyny Ginalskiej z trzema nagrodami „Innova 2013"
Tak zwana sztuczna kość, stworzona na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, zdobyła aż trzy nagrody na międzynarodowej wystawie wynalazków „Innova 2013" w Brukseli. Nie pierwsze to laury zdobyte przez grupę polskich naukowców pracujących nad rewolucyjnym materiałem, mogącym mieć pierwszorzędne zastosowanie w stomatologii.

Grand Prix Europejskiej Izby Wynalazców Francuskich, Złoty Medal z wyróżnieniem dla wynalazców i medal Światowej Organizacji Własności Intelektualnej - te trzy nagrody stały się udziałem zespołu prof. Grażyny Ginalskiej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za stworzenie tzw. sztucznej kości.

Biomateriał powstał dzięki wielowątkowej pracy zespołu prof. Grażyny Ginalskiej kierownika katedry i zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Badania nad modyfikacją hydroksyapatytu i uplastycznieniem materiału, trwały co najmniej 10 lat. 

Sukces możliwy był m.in. dzięki specjalnemu granulatowi hydroksyapatytowemu, na bazie którego stworzono unikatowy materiał. Granulat powstał w zespole naukowców z Instytutu Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej, pracującym pod kierunkiem prof. Anny Ślusarczyk.

Zasadniczą zaletą polskiego kompozytu jest znakomita podatność na sterylizację. Ważne, że możliwe jest nasączanie materiału zarówno substancjami antybakteryjnymi, jak i czynnikami wzrostowymi.

Materiał ten może być nieoceniony w stomatologii chociażby jako podkład wypełniający zębodół, na którym osadzano by implanty.

Początki są obiecujące. Kompozyt był już stosowany przy operacjach stomatologicznych zwierząt leczonych w trakcie badań prowadzonych pod kierunkiem dr Izabeli Polkowskiej z Kliniki Chirurgii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Nie koniec na tym, o zaletach sztucznej kości przekonują się już pierwsi pacjenci, którym wszczepiono unikatowy implant.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
UM Lublin   Grażyna Ginalska   Izabela Polkowska   

POLECAMY W SERWISACH