PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szkolenie z endodoncji w trybie pilnym potrzebne

kan
18-01-2018, 10:16
Szkolenie z endodoncji w trybie pilnym potrzebne Ameryjkańscy dentyści nie przykładają się do poszerzania wiedzy? (fot. pixabay)
Naukowcy, po analizie tematu, twierdzą że amerykańscy dentyści są niedouczeni w zakresie endodoncji. Nie śledzą nowinek, nie poszerzają wiedzy, a w dodatku nie są konsekwentni w wyborze, właściwej w ich opinii, terapii.

Naukowcy po zbadaniu sposobu leczenia przez dentystów, odkryli, że lekarze często zmieniają zdanie i podejmują skrajnie różne decyzje w kwestii leczenia kanałowego.

Takie wnioski płyną z ankiety rozesłanej do gabinetów stomatologicznych. Ankieta miała wyjaśnić jaką strategię leczenia lekarze (stomatolodzy zachowawczy, endodonci i dentyści o innych specjalizacjach) przyjmują, gdy przychodzi do nich pacjent z  przewlekłym zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Badanie było prowadzone dwukrotnie w ciągu siedmiu lat, w 2009 i 2016 r.

Okazuje się, że lekarze różnych specjalności przyjmują odmienne sposoby leczenia tego samego przypadku, piszą autorzy pracy opublikowanej w Journal of Endodontics.

Celem pracy było stwierdzenie jak na postępowanie kliniczne w przypadkach endodontycznych wpływa specjalizacja lekarza. Do ankiety, badającej podejmowane decyzje, wybrano opisy 14 przypadków trudnych do wyleczenia przewlekłych zmian okołowierzchołkowych: trzy dotyczyły siekaczy, pięć przedtrzonowców i sześć  trzonowców. Wszystkie przypadki znajdowały się w programie kursu endodoncji na University of Pennsylvania.

Ankieta dawała do wyboru jedną z opcji w planie leczenia:
- obserwacja i czekanie,
- leczenie niechirurgiczne,
- leczenie chirurgiczne,
- ekstrakcja i stała odbudowa protetyczna,
- ekstrakcja i implant.

W sumie w badaniu wzięło udział w 2009 r. prawie 262 dentystów, zaś w 2016 r. odpowiedziało na nią  104 lekarzy (39.7 proc. respondentów z 2009 r.). Było wśród nich: 69 stomatologów zachowawczych, 15 endodontów, 20 lekarzy dentystów innych specjalności: peridontologów, ortodontów, chirurgów stomatologicznych. Wszyscy byli członkami Pennsylvania Dental Association. 

Z podsumowania wynika, że na poziomie indywidualnym 760 decyzji na temat planu leczenia nie zmieniało się z czasem, ale aż w  696 przypadkach dentysta zmieniał zdanie. Najczęściej plan leczenia zmieniali stomatolodzy zachowawczy (50,3 proc. decyzji), endodonci (37,6 proc. decyzji), inni specjaliści (46,8 proc. decyzji). Niestety za zmianą decyzji nie stał wybór najnowszych osiągnięć w endodoncji.

Ta zmienność w planie leczenia wahała się w zależności od typu zęba.
I tak dla siekaczy endodonci i dentyści ogólni wybierali częściej niechirurgiczne leczenie, podczas gdy inni specjaliści częściej optowali za ekstrakcją i implantem. Dla przedtrzonowców endodonci i dentyści ogólni stawiali na niechirurgiczne lub chirurgiczne leczenie, taki sam plan leczenia endodonci przyjmowali dla trzonowców, podczas gdy dentyści zachowawczy i lekarze innych specjalności wybierali usuwanie zęba i implant.

Te wybory mogą świadczyć o braku wiedzy na temat wyników jakie dają najnowsze metody leczenia endodontyczno-chirurgicznego, nawet w obszarze zębów trzonowych, podczas gdy w okresie 2009-2016 nie nastąpiły istotne techniczne zmiany w praktyce endodontycznej lub implantologicznej. Z braku wiedzy na temat postępów w technikach leczenia wynika wybór ekstrakcji i wstawiania implantu zamiast próby zachowania naturalnego zęba, piszą autorzy pracy.

 Więcej: jendodon.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby trzonowe   ekstrakcja   endodoncja  

POLECAMY W SERWISACH