PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Szkodliwość RTG zębów kolejne badania, które wywołają falę protestów?

20-02-2013, 23:26
Szkodliwość RTG zębów  kolejne badania, które wywołają falę protestów? (fot. sxc.hu)
Szkodliwość RTG zębów kolejne badania, które wywołają falę protestów? (fot. sxc.hu)
Nowoczesne aparaty rentgenowskie, choć nie są tanimi urządzeniami, powoli stają się standardem w wielu gabinetach stomatologicznych. O ich zaletach wiedzą najwięcej, ci którzy używają tego typu urządzenia na co dzień. Trudno jednak funkcjonować dentystom w rzeczywistości, w której wmawia się im, że diagnostyki za pomocą RTG wykonywać nie powinni, ponieważ ma to fatalne skutki dla zdrowia. W najnowszym wydaniu Annals of Oncology opublikowano wyniki badań tajskich naukowców, którzy przekonują, że prześwietlenia stomatologiczne zwiększają ryzyko łagodnych guzów mózgu, ale nie mają wpływu na powstawanie ich złośliwej odmiany. Brzmi znajomo?

Dla wielu dentystów na pewno. Przypomnijmy, że globalne poruszenie w kwietniu 2012 r. wywołała publikacja badań w czasopiśmie Cancer. Zdaniem naukowców z USA, badanie RTG zębów wykonane przynajmniej raz w roku trzykrotnie zwiększa możliwość wystąpienia niezłośliwego nowotworu mózgu, czyli oponiaka. Tuż po publikacji rozgorzał spór w którym prym wiedli dentyści skupieni wokół Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego (American Dental Assocation, ADA). Wytykali oni autorom eksperymentu błędy w procesie badawczym oraz źle dobraną metodologię.

Śmiało można sądzić, że wyniki badań opublikowanych właśnie przez zespół naukowców z Tajwanu zapoczątkują kolejny akt sporu pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami teorii o zgubnym dla organizmu ludzkiego wpływie badania RTG zębów.

Tajskie analizy

Tajwańczycy posłużyli się w badaniu rekordami pacjentów z bazy Taiwan National Health Insurance, co jest odpowiednikiem polskiego NFZ.

W bazie zidentyfikowano 4123 przypadki pacjentów z łagodną postacią oponiaka oraz 197 pacjentów z nowotworem złośliwym mózgu. Następnie badacze oszacowali ryzyko wystąpienia dwóch postaci oponiaka: łagodnej i złośliwej w porównaniu z częstotliwością wykonania u analizowanych pacjentów badania RTG zębów.

Analiza badaczy doprowadziła do wniosku, że istnieje korelacja pomiędzy występowaniem łagodnej postaci raka mózgu z częstotliwością wykonywania prześwietleń zębów. Autorzy nie znaleźli, żadnego istotnego związku pomiędzy stomatologiczną diagnostyką RTG a występowaniem złośliwej postaci oponiaka.

Czy to początek kolejnych emocji?

ADA o zębowym RTG

Przypomnijmy, że Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne, jeszcze pod koniec 2012 r., zaprezentowało aktualizację zaleceń dotyczących badań radiologicznych. Członkowie ADA, przyznają, że promienie RTG pozostają najlepszym sposobem na wykrycie zmian próchnicowych, ostrzegając przy tym przed wykonywaniem badania w sytuacjach nieuzasadnionych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   rtg   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH