• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szkło idzie z odsieczą implantologom

ms
09-11-2015, 11:14
Szkło idzie z odsieczą implantologom Stomatologia: wynik pokrycia powierzchni nanoszkłem (foto: nanowerk)
Nanopowłoki z bioaktywnego szkła pomogą w minimalizowaniu, a w wielu przypadkach w unikaniu stanów zapalnych wokół implantów - zapewniają naukowcy z Nanomaterials and Nanotechnology Research Center (Hiszpania).

Bioaktywne nanoszkło, roboczo nazwane G3, po pierwszych doświadczeniach czynionych na psach - ma znakomitą prasę. Dzięki zastosowaniu unikatowych nanopowłok naukowcy w znacznym stopniu zredukowali niebezpieczeństwo kolonizowania się patogenów wokół wszczepianych implantów. Eksperymenty, w pierwszej kolejności prowadzone są na implantach kolan, bioder i zębów. Kierujący programem badawczym są przekonani, że pożądane właściwości G3 będzie można powszechnie wykorzystywać w implantach stomatologicznych. W pracach badawczych biorą zresztą udział specjaliści z Advanced Oral Surgery of Madrid.

Za pracami nad nanoszkłem przemawiają koszty nieudanych zabiegów implantacyjnych, wynikających z konieczności reagowania na powstałe stany zapalne. W USA nakłady, związane z interwencją chirurgiczną w takich przypadkach wzrosły z 320 mln USD w 2001 r. do 672 mln USD w 2010 r. Rachunek ten nie uwzględnia wszczepień implantów stomatologicznych.

Dr. López-Piriz, jedna z osób kierujących badaniami, twierdzi, że prowadzone prace nie ograniczają się tylko do implantów. Nanoszkło może wiele dobrego uczynić w walce z Legionellą, stanowiącą śmiertelne niebezpieczeństwo dla użytkowników źle konserwowanych urządzeń klimatyzacyjnych. Wprowadzenie powłok z nanoszkła, pokrywających strategiczne odcinki instalacji dostarczających powietrze do klimatyzowanych przestrzeni, powinno zdecydowanie zmniejszyć niebezpieczeństwo występowania ciężkiej zakaźnej choroby dróg oddechowych, wywołanej zakażeniem Gram-ujemną bakterią Legionella pneumophila. Po raz pierwszy bakteria ta została wyizolowana podczas śmiertelnych zachorowań, w Bellevue Stratford Hotel. Do rozwoju bakterii doszło w hotelowym systemie klimatyzacji.

W pracach nad G3 biorą udział naukowcy m.in. z Nanomaterials and Nanotechnology Research Center (CINN), University of Oviedo, Institute of Advanced Oral Surgery of Madrid, Center for Minimally Invasive Surgery Jesús Usón.

Więcej: nanowerk.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   implanty   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH