• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczoteczki kilka razy lepsze, czyli jakie?

ms
19-03-2018, 12:28
Szczoteczki kilka razy lepsze, czyli jakie? Lek. dent. Michał Ganowicz podczas prezentacji szczoteczek sonicznych
Producenci szczególnie zaawansowanych technologicznie szczoteczek do zębów w bardzo obrazowy sposób przedstawiają zalety wypuszczanych na rynek wyrobów. Czasami brzmi to mało wiarygodne, bo przypomina hasła reklamowe, zgodnie z którymi każdy użytkownik będzie wielokrotnie bardziej szczęśliwszy „po” niż „przed”.

Szczoteczka Philips Sonicare DiamondClean Smart zapewnia siedem razy zdrowsze dziąsła po dwóch tygodniach stosowania oraz zauważalną różnicę gładkości zębów już po pierwszym użyciu, usuwa również do dziesięciu razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna, a także do 100 proc. więcej przebarwień już w trzy dni. Na ile to jest chwyt reklamowy, a na ile wynik dogłębnych, udokumentowanych naukowych badań. O to infoDENT24.pl zapytał lek. dent. Michała Ganowicza.

Wskazane sformułowania, na przykład siedem razy zdrowsze dziąsła po dwóch tygodniach stosowania, wynikają z precyzyjnych badań naukowych polegających na analizie efektów stosowania  przez określony czas poddanych ocenie szczoteczek do zębów.

W pierwszym etapie należy wyodrębnić grupę osób w liczbie odpowiedniej do tworzenia statystycznych  uogólnień. Każdego z uczestników analizy poddaje się precyzyjnym badaniom stanu uzębienia. Wskażę tylko jeden parametr określany przez liczbę krwawiących miejsc badanych . sondą periodontologiczną. Takich potencjalnych miejsc krwawiących dla każdego zęba można określić aż sześć:  od strony wargowej - z przodu, na środku i z tyłu, podobnie od strony podniebiennej.

Po dokładnym opisaniu stanu początkowego - grupę, poddaną szczegółowej ocenie, dzieli się na dwa zespoły. Przez ściśle określony okres, stosując precyzyjnie opisane zasady higieny jamy ustnej pierwsza grupa używa tradycyjnej szczoteczki do zębów druga - tę nową, będącą przedmiotem szczególnej analizy.

Po zakończeniu badania ocenia się stan zdrowia jamy ustnej wszystkich uczestników. Przy uwzględnieniu m.in. liczby miejsc krwawiących. Porównanie stanu „przed” i „po” jest podstawą do sformułowania wniosków. Nie są to zatem wyniki brane z sufitu.

Przy okazji muszę także rozwiać, być może inne wątpliwości, które mogą powstać: chodzi  o rzetelność tego typu analiz. Żadna uznana globalna firma nie pozwoli sobie na popełnienie najmniejszych uchybień w zakresie realizowanych procedur badawczych. Takie naginanie rzeczywistości szybko zostanie zweryfikowane, a zatem tak zwane kreatywne tworzenie wyników jest bezzasadne. Nie zapominajmy, że wiele badań realizowanych jest przez niezależne, bezstronne ośrodki naukowe. Zapewniam, że za tym co z pozoru brzmi jak typowy slogan reklamowy, kryje się rzetelna wiedza i żmudna praca doświadczonych niezależnych ekspertów.

***

Informacja producenta, że szczoteczka Philips Sonicare DiamondClean Smart zapewnia siedem razy zdrowsze dziąsła po dwóch tygodniach stosowania oraz zauważalną różnicę gładkości zębów już po pierwszym użyciu, usuwa również do dziesięciu razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna, a także do 100 proc. więcej przebarwień już w trzy dni – oparta jest zatem na dokładnej analizie stanu zdrowia jamy ustnej użytkowników.

Jak zapewnia producent, dzieje się tak dzięki innowacyjnej technologii sonicznej opartej na falach dźwiękowych. Szczoteczka soniczna wykonuje do 62 tys. ruchów szczotkujących na minutę, wytwarzając mikrobąbelki, które dynamicznie docierają do trudnodostępnych miejsc. Mikrobąbelki uderzają w płytkę nazębną, rozbijając ją i uwalniając zęby od bakterii. Powstały płyn czyści nie tylko same zęby, ale dostaje się także w trudnodostępne miejsca między zębami, na tylne powierzchnie zębów i wzdłuż linii dziąseł. Skuteczna i delikatna technologia soniczna pozwala dłużej cieszyć się mocnymi i zdrowymi zębami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
szczoteczka do zębów   Philips  

POLECAMY W SERWISACH