PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczoteczki do zębów absorbują triklosan!

en
31-10-2017, 11:23
Szczoteczki do zębów absorbują triklosan! Szczoteczki do zębów to istny magazyn substancji chemicznych (fot. pixabay)
Włosie szczoteczek do zębów absorbuje triklosan z pasty do zębów i później go uwalnia. Ekspozycja na tę substancję może być ograniczana poprzez dobór szczoteczek, które akumulują ją w mniejszym stopniu i przez częstą ich wymianę.

 Agencja Żywności i Leków  (FDA) w 2016 r. zakazała stosowania triklosanu w dostępnych bez recepty środkach dezynfekcyjnych  z powodu jego oddziaływania - zaburzania gospodarki hormonalnej, ryzyka wytwarzania oporności mikrobiologicznej oraz toksyczności.

Tyle że triklosan ma korzystne działanie stomatologiczne, więc nadal dopuszcza się go w pastach do zębów i innych środkach pielęgnacji jamy ustnej stosowanych codziennie.  

Czy istnieje jakaś "relacja" między szczoteczkami do zębów a triklosanem? 
- Mamy wieloletnie doświadczenie w badaniu właściwości sorpcyjnych polimerów (wchłaniania substancji), więc spodziewaliśmy się, że triklosan do pewnego stopnia  będzie się akumulował we włosiu szczoteczek i uwalniał z nich, gdy użytkownik zmieni pastę do zębów, na taką która triklosanu nie zawiera. Jednak zaskoczyło nas, że inne związki chemiczne zachowują się podobnie -  podsumował wyniki kierujący badaniami dr Jie Han z University of Massachusetts  Stockbridge School of Agriculture.

Praca informująca o tym badaniu ukazała się w  najnowszym numerze Environmental Science & Technology.

Szczoteczka naszpikowana triklosanem
Dr Han wcześniej odkrył, że typ nylonu powszechnie używany w produkcji szczoteczek do zębów może szybko chłonąć triklosan. Tym razem celem  badania było sprawdzenie czy główka szczoteczki akumuluje triklosan, a jeśli tak to czy później uwalnia tę substancję, kiedy użytkownik szczoteczki zmienia pastę na taką, która nie zawiera tego dodatku.

Naukowcy przebadali 22 typy powszechnie stosowanych w Stanach Zjednoczonych szczoteczek do zębów produkcji  Colgate, Oral-B (Proctor & Gamble), Equate (Walmart) oraz Reach (Dr. Fresh), w różnych cenach i odmianach.

Jak dokładnie wyglądało badanie?
1 gram pasty do zębów zawierającej triklosan (dopuszczonej do użytku przez FDA) nanoszono na główkę szczoteczki do zębów dla dorosłej osoby i 0,5 g pasty dla dziecka, a następnie symulowano mycie zębów przez 2 minuty, dwa razy dziennie przez 12 tygodni.

Pod koniec tego okresu większość badanych szczoteczek wchłonęła pewną ilość triklosanu. Jak dużą to zależało od materiału, z którego była wykonana. Szczoteczki z nylonowym włosiem akumulowały więcej tego związku niż te, które miały innego typu włosie. Generalnie miękkie szczoteczki gromadziły więcej triklosanu niż twarde. 

Wydaje się jednak, że triklosan chłonie głównie część włosia wykonana z termoplastycznego  elastomeru (TPE). TPE to miękka, gumowa i najczęściej barwna część włosia, poprawiająca  przyczepność i właściwości polerujące włókien.

Gromadzi i uwalnia
Gdy naukowcy zaczęli sprawdzać, jak ten magazyn triklosanu w główce szczoteczki się zachowuje, okazało się, że niektóre szczoteczki uwalniają 1.0 mg - 2.2 mg triklosanu w ciągu jednego mycia zębów podczas pierwszych trzech dni stosowania pasty wolnej od tego związku. Co równa się  35-73 proc. ilości triklosanu zawartego w paście do zębów. 

Jak uniknąć tego nieoczekiwanego nadmiaru triklosanu? Naukowcy sugerują, by kupować szczoteczki najtańsze, bo te najprostsze chłoną najmniej związków chemicznych. I co nie mniej ważne zmieniać szczoteczkę wraz ze zmianą pasty do zębów.

Więcej: pubs.acs.org

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH