PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczoteczka + laser = pogromca nadwrażliwości zębiny?

jsz
10-07-2014, 13:55
Szczoteczka + laser = pogromca nadwrażliwości zębiny? Czy szczoteczka z laserem skutecznie obniży nadwrażliwość zębiny (fot. sxc.hu)
Od lat znamy argumenty świadczące za tym, że leczenie laserem jest skuteczne w przypadku pacjentów skarżących się na nadwrażliwość zębiny. Naukowcy z Korei Południowej poszli krok dalej – zaprojektowali szczoteczkę z laserem. Czy taki duet może sprawdzić się w codziennej higienie jamy ustnej?

Do eksperymentu przeprowadzonego w Catholic University of Korea's medical school wykorzystano specjalnie zaprojektowaną szczoteczkę elektryczną, którą wyposażono w laser diodowy emitujący światło czerwone na niskim poziomie (635 nm) o mocy 6MW.

Badanie było prospektywne, podwójnie ślepe i randomizowane. Udział wzięło w nim 96 zdrowych osób, w wieku od 20 do 65 lat z opisanymi objawami nadwrażliwości zębiny, bez próchnicy, ułamanych zębów, chorób przyzębia i uzupełnień.

Naukowcy starali się dowiedzieć, czy codzienna higiena jamy ustnej takim „kombajnem" zmniejszy nadwrażliwość zębiny u pacjentów.

Podzieleni na grupy badacze nie mieli łatwego zadania. Musieli szczotkować zęby trzy razy dziennie i prowadzić szczegółową dokumentację.

Aktywacja światła lasera podczas szczotkowania trwała w sumie pięć minut.

Naukowcy sprawdzali odpowiedzi bólowe u pacjentów m.in. za pomocą krótkiego podmuchu strzykawki. Wyniki uwzględniano na skali VAS. Zbierano je tuż przed rozpoczęciem eksperymenti, po dwóch tygodniach trwania i tuż po jego zakończeniu.

Okazało się, że w przypadku pacjentów z nadwrażliwością zębiny, którzy spełnili rygorystyczne zasady testu (tylko te wyniki brano pod uwagę) zmniejszyła się. Naukowcy z Korei Południowej przekonują, że szczoteczka do zębów laserem jest skuteczna oraz bezpieczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH