PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczoteczka elektryczna: jakie zagrożenia

en
17-06-2016, 09:32
Szczoteczka elektryczna: jakie zagrożenia Elektryczna szczoteczka wcale nie taka dobra? (fot. sxc.hu)
Powszechne przekonanie, że inwestycja w elektryczną szczoteczkę pozwoli zaoszczędzić na dentyście, jest błędna. Nieprawidłowe używanie tej szczoteczki może zdziałać więcej złego niż dobrego.

infoDENT24.pl śledzi dyskusję jaka toczy się wśród dentystów na temat zalet i wad szczoteczek do zębów. Tym razem przytaczamy opinię brytyjskiego dentysty dr Tariq Idrees z Carisbrook Dental.

Wiele osób czyści zęby elektryczną szczoteczką dokładnie w taki sposób, w jaki to robiły szczoteczką tradycyjną. I tu się kryje niebezpieczeństwo, ponieważ należy nią tylko delikatnie dotykać do czyszczonej powierzchni zębów. Toteż dr Tariq Idrees przestrzega swoich pacjentów, że zbyt duży nacisk powoduje uszkodzenie szkliwa.

Niestety przyzwyczajenie jest drugą naturą. Stosując szczoteczkę manualną, sami ustalamy parametry szczotkowania: czas, siłę nacisku, częstotliwość ruchów i ich kierunek, podczas gdy zaawansowane szczoteczki elektryczne czynią to za nas. Tak więc nierozsądne byłoby na przykład zwiększanie ponad miarę siły nacisku na powierzchnię szkliwa, czy wspomaganie zaprogramowanej sekwencji ruchów oscylacyjnych, rotacyjnych i pulsujących własnym scenariuszem zapamiętanym w trakcie mechanicznego szczotkowania zębów. Leniwość jest więc w tym przypadku posiadaczy elektrycznych szczoteczek jak najbardziej wskazana. 

Dr Idrees mocno odradza także stosowanie past do zębów zawierających czynnik ścierający oraz płukanie ust wodą po myciu. Natychmiastowe przepłukanie zębów usuwa pozostałości fluoru, który zawiera pasta. Należy się też wstrzymać od picia przez pół godziny, bo kilka łyków płynu będzie miało podobny efekt. Wypłucze fluor, który potrzebuje czasu, by przywrzeć do szkliwa.

I uniwersalna uwaga dla wszystkich typów szczoteczek. Zęby nie powinny być myte tuż po jedzeniu. Podczas gryzienia i żucia bakteria w jamie ustnej uwalniają kwasy osłabiające szkliwo. Gdy równocześnie trwa szczotkowanie zębów, włosie szczoteczki może uszkodzić ochronną warstwę zęba. Zalecana przerwa między myciem zębów a jedzeniem – 45 min. Samo szczotkowanie – powinno odbywać się ruchami okrężnymi, a nie na boki.

Więcej: cosmeticdentistryguide.co.uk

Czytaj także:
Prof. Christof  Dorfer o wyższości szczoteczki elektrycznej nad manualną
Cała prawda o szczoteczkach elektrycznych
wyższości elektrycznej szczoteczki do zębów nad manualną i odwrotnie

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH