PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczoteczka do zębów przed grypą i po grypie ta sama?

kan
14-02-2018, 11:51
Szczoteczka do zębów przed grypą i po grypie ta sama? Czy szczoteczka do zębów może być źródłem chorobotwórczych wirusów? (fot. pixabay)
Sezon zachorowań na grypę w pełni. Skutecznie zapobieganie chorobie to właściwa higiena, przede wszystkim częste mycie rąk. Jednak czasami pacjenci pytają, czy jeśli było się chorym, to trzeba wyrzucać dotychczasową szczoteczkę do zębów?

-  W większości przypadków nie ma takiej potrzeby. Wirus grypy może przerwać na włosiu szczoteczki do zębów do trzech dni, więc nie ma konieczności pozbywania się jej po przejściu infekcji,  twierdzi dr Bhavik Desai, dyrektor Department of Oral Health and Diagnostic Sciences, Dental College of Georgia w Augusta University, w Stanach Zjednoczonych.

Nie ma powodów do obaw, o ile to są oczywiście "nasze własne" wirusy grypy. Natomiast szczoteczka do zębów może stać się źródłem choroby dla innych członków rodziny, jeśli szczoteczki stykają się włosiem we wspólnym pojemniku.

Pacjenci, którzy są chorzy często mają poczucie suchości w jamie ustnej i nieprzyjemnego smaku, te odczucia mogą się nasilać pod wpływem leków stosowanych w terapii grypy. Można im doradzać, by często pili. Płyny do ust z dodatkiem alkoholu nie powinny być stosowane w okresie choroby. Pomocna na suchość jamy ustnej może się okazać guma do żucia.

Higiena ustna w czasie choroby, to jeden z priorytetów. Oczywiście nie tylko dlatego, że złe samopoczucie poprawia się (choć na krótko) po umyciu zębów.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH