PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczepionka na choroby przyzębia: coraz bliżej sukcesu

ms
07-12-2016, 08:55
Szczepionka na choroby przyzębia: coraz bliżej sukcesu Tradycyjne metody zwalczania zapalenia przyzębia nie przynosi pożądanych rezultatów
Naukowcy z Oral Health CRC (University of Melbourne) od 15 lat pracują nad szczepionką mającą zwalczać przewlekłe zapalenie przyzębia. Próby z udziałem pacjentów powinny się rozpocząć w 2018 r.

To ma być pierwsza szczepionka, która – jeśli nie przezwycięży – to przynajmniej zdecydowanie złagodzi przebieg ostrego zapalenia przyzębia.

Nowa szczepionka pośrednio oddziałuje na enzymy produkowane przez chorobotwórcze bakterie Porphyromonas gingivalis, aktywując odpowiedź systemu immunologicznego człowieka. Wyzwalane w tym procesie antyciała neutralizują działanie destruktywnych toksyn.

Jak wiadomo to właśnie Porphyromonas gingivalis wiązany jest przede wszystkim z zaawansowanymi przypadkami przewlekłego zapalenia przyzębia.

Prof. Eric Reynolds dyrektor Oral Health CRC, Melbourne przypomniał, że dotychczas głównym orężem w walce z chorobami przyzębia, oprócz odpowiedniej higieny jamy ustnej, są antybiotyki i - w razie konieczności - interwencje chirurgiczne. Metody te są pomocne, ale w wielu przypadkach chorobotwórcze bakterie szybko dokonują „przeformowania szyków”  w płytce nazębnej, zakłócając w krótkim czasie mikrobiologiczną równowagę.

źródło: Eric C Reynolds: A therapeutic Porphyromonas gingivalis gingipain vaccine induces eutralising IgG1 antibodies that protect against experimental periodontitis. NPJ Vaccines, December 2016

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH