PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Superczyste ultradźwięki

03-04-2013, 00:02
Superczyste ultradźwięki (foto: sxc.hu)
Superczyste ultradźwięki (foto: sxc.hu)
Ultradźwięki zrobiły w medycynie zawrotną karierę, wystarczy wspomnieć o aparaturze sygnowanej określeniem USG. W gabinecie stomatologicznym technologia ultradźwiękowa ważna jest także z innego powodu. To idealna metoda delikatnego i skutecznego czyszczenia powierzchni detali o skomplikowanych kształtach. W tym względzie doskonale sprawdzają się myjki ultradźwiękowe.

Proces mycia ultradźwiękami polega na wyzwalaniu kąpieli kawitacyjnej dzięki generowaniu fal ciśnieniowych o wysokiej częstotliwości. Dziesiątki milionów mikroskopijnych rozmiarów pęcherzyków powietrza implodują na powierzchni oczyszczanego przedmiotu, dzięki temu usuwają najdrobniejsze cząstki zanieczyszczeń przylegających np. do narzędzi medycznych, okularów ochronnych, protez, a nawet zwykłych pieczątek lekarskich.

Mycie ultradźwiękowe ma jeszcze tę przewagę nad tradycyjnym, że nie powoduje powstawania mechanicznych uszkodzeń czyszczonych detali.

Myjki ultradźwiękowe, które mają zastosowanie w gabinetach stomatologicznych, powinny być wyposażone w:

- precyzyjny system podgrzewania (z reguły od 20 do 90 st. Cel.);

- elektroniczny chronometr, pozwalający na pracę z naliczaniem sekundowym od zera do kilkunastu minut (polecany jest także tryb pracy ciągłej);

- kanał spustowy, dzięki czemu częsta wymiana wody po procesie czyszczenia nie jest uciążliwa;

- zbiornik o odpowiedniej pojemności - w zależności od potrzeb (z reguły pojemność waha się od kilku do kilkudziesięciu litrów);

- szybko działający układ grzewczy, zapewniający pracę w odpowiedniej temperaturze;

- funkcję utrzymującą częstotliwość i tym samym wydajność myjki na stałym poziomie, niezależnie od stanu wypełnienia zbiornika;

- izolację akustyczną i amortyzujące nóżki, skutecznie wyciszające odgłosy towarzyszące procesowi mycia;

- kosz załadowczy, dzięki któremu łatwiej jest wprowadzać i wyjmować czyszczone powierzchnie ze zbiornika myjki.

Podstawowe parametry techniczne myjek ultradźwiękowych:

- moc z reguły od 150 W do 2,0 kW;

- częstotliwość pracy od 42 do 56 tys. Hz;

- pojemność wewnętrzna od 0,2 do 40 l;

- waga 2 20 kg.

Ceny myjek ultradźwiękowych z reguły uzależnione są od systemu sterującego pracą aparatury, ale nie tylko, bo w dużej mierze koszt zakupu rośnie wraz z mocą urządzenia a ta powiązana jest z pojemnością zbiornika na elementy czyszczące.

Myjki ultradźwiękowe o największej pojemności (ok. 40 l) z zaawansowanym systemem sterującym, ze wskaźnikami LEDowymi kosztują ponad 16 tys. zł, najtańsze urządzenie kupić można już za kilkaset złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   sprzęt stomatologiczny   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH