PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stres zabija zęby

ms
30-08-2017, 09:06
Stres zabija zęby Bruksizm powszechny (foto: Dentim Clinic)
Narasta problem bruksizmu. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba pacjentów szukających pomocy podwoiła się.

Zgrzytanie zębami, zwłaszcza podczas snu, może być sygnałem, że dziecko padło ofiarą bullyingu w szkole, czyli nękania lub przemocy  – sugerują najnowsze badania. Objawu nie powinniśmy ignorować. Powód? Zgrzytanie zębami może prowadzić m.in. do ich starcia i rozchwiania, rozwoju stanów zapalnych, migrenowych bólów głowy, bezsenności i chronicznego zmęczenia.

Bullying  widać  w … zębach
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami może być sygnałem zaburzeń emocjonalnych u nastolatka, które spowodowane są wyzywaniem lub przemocą w szkole – alarmują naukowcy. Powód? Silny stres, jaki towarzyszy uczniowi w takich sytuacjach manifestuje się często pod postacią bezwiednego i nerwowego zaciskania szczęki. Wyniki badań nad tym zaskakującym związkiem właśnie opublikowano w  Journal of Oral Rehabilitation.

Dla potwierdzenia swoich przypuszczeń naukowcy z Oral Health Foundation przebadali w Brazylii grupę ponad 300 nastolatków w wieku od 13 do 15 lat. Każdy z badanych uczniów doświadczył w szkole różnej formy bullyingu i przemocy ze strony rówieśników. W czasie badań okazało się, że aż 65 proc. z nich zgrzyta zębami, głównie w czasie snu. Co więcej, nastolatkowie okazali się być aż czterokrotnie bardziej narażeni na wystąpienie tej dolegliwości. Dla porównania, wśród nastolatków niedotkniętych bullyingiem problem dotyczył zaledwie 17 proc. - podaje Journal of Oral Rehabilitation.

    lek. dent. Tomasz Łukasik

- Stres, jaki doświadcza dziecko będące ofiarą przemocy lub nękania ze strony rówieśników, może manifestować się m.in. pod postacią nocnego lub dziennego zaciskania szczęki i zgrzytania zębami. Napięcie mięśni i siły, jakie wtedy działają na jego zęby są aż 40-krotnie większe niż podczas zwykłego żucia. Niestety trudno nad tym zapanować, zważywszy, że większość osób robi to bezwiednie i często podczas głębokiego snu – mówi lek. dent. Tomasz Łukasik z Dentim Clinic w Katowicach.

Zęby ofiarą stresu
Taki stan utrzymujący się tygodniami, a nawet latami, prowadzi do starcia zębów, rozwoju nadwrażliwości, stanów zapalnych, a w konsekwencji do upośledzenia pracy układu ruchowego narządu żucia – ostrzegają dentyści. W skutek tego u nastolatka mogą pojawić się także m.in. migrenowe lub napięciowe bóle głowy, bóle szyi, pleców, ramion, a nawet kręgosłupa i całej twarzy.

- Zgrzytając niszczymy zęby, dosłownie zjadamy je milimetr po milimetrze, destabilizując rozkład sił w jamie ustnej. Schemat zwykle jest podobny. Najpierw pęka i ściera się szkliwo, później korony zębów, często dochodzi także do rozchwiania zębów. Skutkiem mogą być problemy z żuciem, a nawet stany zapalne i poważne zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych – przestrzega dr Łukasik.

SŁOWA KLUCZOWE
Tomasz Łukasik   bruksizm  

POLECAMY W SERWISACH