PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stracił pamięć po kanałowym leczeniu zęba

ms
07-07-2015, 12:13
Stracił pamięć po kanałowym leczeniu zęba Po znieczuleniu u dentysty znikła pamięć (foto: pixabay)
Willam ostatnią rzeczą, którą pamięta jest światło lampy stomatologicznej i ukłucie igły przy podawaniu środka znieczulającego. Po dziesięciu latach od zdarzenia neurolodzy, psychiatrzy nie mają dobrego wyjaśnienia tego co się stało.

Był marzec 2005 r. William, brytyjski wojskowy, stacjonujący wówczas w Niemczech poszedł do biura, sprawdził pocztę, ćwiczył też na sali gimnastycznej, spieszył się, bo był umówiony u dentysty  na kanałowe leczenie zęba. Usiadł na fotelu dentystycznym, poczuł ukucie igły i … stracił pamięć.

Po zabiegu nie reagował na bodźce zewnętrzne. Gdy sytuacja nie zmieniła się po kilku godzinach od zabiegu, przetransportowano go do szpitala. Po trzech dniach hospitalizacji Willam wypisany został do domu. Nie był jednak już tym samym człowiekiem co niegdyś. Po prostu nie pamiętał tego co się działo przed momentem zaaplikowania przez dentystę zastrzyku znieczulającego.

Badający go lekarze stwierdzili, że pamięć Williama „resetuje” się co 90 minut. Mężczyzna wie co robił godzinę wcześniej, ale już okres ją poprzedzający jest dla niefortunnego pacjenta czarną dziurą. Bezpośrednio po zdarzeniu było jeszcze gorzej, gdyż mózg żołnierza wymazywał rekordy z pamięci co 10 minut. Po kilku dniach okresy pamięci wydłużyły się do 90 minut. To wszystko.

Dr. Gerald H. Burgess, psycholog kliniczny z University of Leicester, który próbował dociec przyczyny zła, nie ma odpowiedzi na pytanie co się stało. Badania mózgu Williama nie wykazują oznak uszkodzenia. Aktywność rejonów mózgu, odpowiedzialnych za pamięć długotrwałą, także nie wykazuje oznak dysfunkcji.

Dr. Gerald H. Burgess ma nadzieję, że po opublikowaniu w ostatnim numerze Neurocase historii Wiliama, odezwie się ktoś z neurologów, który pomoże w rozwikłaniu zagadki tajemniczego zaniku pamięci.

Nie należy dziwić się, że medycy nie znają wyjaśnienia przypadłości Williama, skoro o samym mechanizmie zapamiętywania wiadomo niewiele. Informacje z pamięci krótkotrwałej przekazywane są do długotrwałej, ale dokładne mechanizmy tego procesu nie są znane. Jedna z koncepcji zakłada utrwalanie się połączeń pomiędzy neuronami łatwo przewodzącymi impulsy. Inna stawia na modyfikacje biosyntezy kwasów nukleinowych i białek przez impulsy elektryczne pamięci krótkotrwałej. Pamięć długotrwała nie powinna zanikać przy przejściowym zaburzeniu czynności elektrycznych mózgu.

Codziennie William budzi się i myśli, że jest 2005 r. i musi udać się do dentysty, bo ma wyznaczoną wizytę. Żona wpisała mu do telefonu swoisty przewodnik po ostatnich dziesięciu latach życia. W skrócie William dowiaduje się ile ma lat, że jego dzieci mają już 18 i 21 lat, co zadziało się ważnego w rodzinie w ostatnich latach. Telefon dzwoni co godzinę, tylko po to, aby William mógł dowiedzieć się tego czego nie będzie pamiętał za kilka chwil.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
znieczulenia   anestezjolog   znieczulenie ogólne  

POLECAMY W SERWISACH