PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Strach przed dentystą śmiechu wart

22-02-2013, 09:27
Strach przed dentystą śmiechu wart (fot. Tecno Gaz)
Strach przed dentystą śmiechu wart (fot. Tecno Gaz)
Ostatnio na łamach techDENT pisaliśmy o komputerowych systemach znieczulenia pacjentów. Znaną, choć nie tak długo, alternatywą, jest sedacja wziewna podtlenkiem azotu, popularnie nazywanym gazem rozweselającym. Choć wokół tej metody narosło wiele mitów warto wiedzieć, że dostępny na rynku sprzęt jest bezpieczny i łatwy w obsłudze.

Sedacja wziewna ze względu na brak umiejętności i wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu w Polsce do 1995 roku, nie była stosowana. Pojawiło się także przeświadczenie, że dentyści tego rodzaju znieczulenia nie mogą wykonywać samodzielnie.

Tymczasem gaz rozweselający jest bezpieczny i nieszkodliwy. Urządzenia są odpowiednio zabezpieczone, aby podtlenek i tlen był podany w odpowiednich proporcjach. Do tego stopnia, że zabiegi w gabinecie stomatologicznym nie wymagają obecności anestezjologa.

Uspokojenie uzyskuje się wdychając gaz rozweselający za pomocą maseczki zakładanej na nos. Odczuwa się wtedy bardzo przyjemne oszołomienie. Ze względu na konieczność wdychania przez maseczkę, uzyskanie efektu sedacji jest możliwe u pacjentów chętnych do współpracy i pozytywnie nastawionych do zabiegu.

Z jakich elementów składa się urządzenie dozujące podtlenek azotu? Na przykładzie MASTER FLUX AS 3000 wiemy, że są to:

panel sterowania przepływem
wskaźnik kontroli oddechu
przewody
maski dla dorosłych i dzieci
reduktory tlenu i podtlenku

Urządzenie wyposażone jest także w zawór bezpieczeństwa pozwalający błyskawicznie odłączyć dopływ podtlenku azotu w razie jakichkolwiek niepożądanych reakcji pacjenta. Ponadto urządzenie jest skonstruowane w taki sposób, że pacjent zawsze otrzymuje co najmniej 30 proc. tlenu w podawanej mieszance, co skutecznie zapobiega groźbie niedotlenienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   sedacja wziewna   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH