• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stosowanie środków przeciwbólowych w stomatologii – tego trzeba nauczać

ws
13-01-2016, 13:29
Stosowanie środków przeciwbólowych w stomatologii – tego trzeba nauczać Dentysta a laki na ból (foto: pixabay)
Dentyści przepisują cierpiącym pacjentom środki uśmierzające ból, bez należytej wiedzy na temat zasad ich stosowania. W efekcie narażają leczone osoby na poważne konsekwencje zdrowotne. To trzeba zmienić  - postuluje prof. Jeffrey Shaefer, dyrektor Orofacial Pain Clinic w Harvard School of Dental Medicine (HSDM).

- Skala przepisywania osobom, które  mają problemy z uzębieniem, środków uśmierzających ból, a działających na receptory opioidowe, jest zdecydowanie zbyt duża – alarmuje prof. Jeffrey Shaefer.

W jego przekonaniu, wiedza w tym zakresie farmakoterapii musi być natychmiast uzupełniona na szczeblu uczelni medycznych. Harvard School of Dental Medicine otrzymała właśnie z National Institute of Drug Addiction pięcioletni grant  w wysokości ok. 0,5 mln USD, z przeznaczeniem m.in. na naukę studentów stomatologii uniwersytetów medycznych zagadnień związanych z zarządzaniem bólem.

Pierwsze tego typu zajęcia zostały już uruchomione dla studentów trzeciego roku Harvard School of Dental Medicine. Na podstawie zebranych opinii i obserwacji powstanie program szkoleń w tym zakresie.

Nauka oczywiście musi obejmować zasady przepisywania farmaceutyków, ale równie ważna jest wiedza na temat procesów chorobowych, którym podlegają pacjenci gabinetów stomatologicznych oraz analiza wpływu medykamentów na te procesy. Zapowiadane jest uruchomienie modułów zajęć, w których braliby udział nie tylko studenci stomatologii, ale także ich koleżanki i koledzy z wydziałów farmaceutycznych oraz pobierający naukę w szkołach kształcących pomoc stomatologiczną. Program ten sygnowany byłby przez National Institutes of Health (część Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych).

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ból zęba   dentofobia   uniwersytet medyczny  

POLECAMY W SERWISACH