PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologiczny wzór na cukrzycę

25-03-2013, 00:01
Stomatologiczny wzór na cukrzycę - autorstwo Ira Lamster z College of Dental Medicine (źródło: Wikipedia)
Stomatologiczny wzór na cukrzycę - autorstwo Ira Lamster z College of Dental Medicine (źródło: Wikipedia)
Wiele badań, prowadzonych także w Polsce, wykazało, związek pomiędzy liczbą ubytków, średnią głębokością kieszonek przyzębnych, średnią utratą przyczepu łącznotkankowego - a prawdopodobieństwem występowania cukrzycy. Ira Lamster z College of Dental Medicine w Columbia University opracował wzór, który w prosty sposób, ale z dużym prawdopodobieństwem, graniczącym z pewnością określa, kto szczególnie zagrożony jest cukrzycą.

Naukowcy z Columbia University przeprowadzili badania 600 pacjentów jednej z klinik dentystycznych na Manhattanie. Osoby biorące udział w projekcie liczyły co najmniej 40 lat. Dokładnie przeanalizowano wyniki badań stomatologicznych każdego pacjenta, a uzyskane w ten sposób dane wprowadzono do wzoru matematycznego autorstwa naukowców z Columbia University.

Okazało się, że w przypadku 530 pacjentów na podstawie matematycznych zależności (stomatologiczny wzór) bezbłędnie ustalono czy dana osoba jest diabetykiem, czy nie. Oczywiście w każdym przypadku analizę matematyczną poddawano weryfikacji w oparciu o standardowe badania krwi.

Wiadomo, że autorzy eksperymentu uzyskane wyniki poddali korekcie w oparciu o wiek osób badanych, ale także o: płeć, status społeczny, czy uwarunkowania genetyczne. Jak wiadomo czynniki te także wpływają na prawdopodobieństwo występowania cukrzycy.

Czy zatem zasadne jest, aby lekarz dentysta pytał każdego pacjenta, czy aby nie jest diabetykiem, a może sam stomatolog, na podstawie niepokojących symptomów, kierować powinien leczonego na specjalistyczne badania glikemii?

Wiadomo przecież, że u pacjentów, u których glikemia jest niewyrównana, częściej pojawiają się choroby przyzębia, a te które występują - mają cięższy przebieg a i leczenie jest zdecydowanie trudniejsze oraz przebiega wolniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   nauka   Techniki pozamedyczne  

POLECAMY W SERWISACH