PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologiczna strona obgryzania paznokci

en
12-01-2017, 09:50
Stomatologiczna strona obgryzania paznokci Obgryzanie paznokci to przywara 30 proc. dzieci i 45 proc. nastolatków (fot. pixabay)
Problemy ze zdrowiem jamy ustnej w znacznej mierze są skutkiem braku higieny i właściwych nawyków. Jednym z takich szkodliwych zachowań jest obgryzanie paznokci. Jakich argumentów warto użyć, by pomóc pacjentowi porzucić ten nawyk?

Obgryzanie paznokci (onychofagia) może dawać krótkotrwałe uspokojenie w chwilach dużego stresu lub nudy, ale ten mało estetyczny nawyk ma nieuświadamiane przez pacjenta, dużo poważniejsze skutki niż tylko brzydki wygląd dłoni i zmieniona płytka paznokci.

Ekspozycja na bakterie
Dłonie to siedlisko bakterii, nawet mycie mydłem nie usuwa części tych, które pozostają pod paznokciami. Podczas obgryzania paznokci  bakterie te przenoszą się do ust. Według pracy opublikowanej na łamach Journal of Oral and Maxillofacial Pathology, nawyk obgryzania paznokci otwiera drogę mikroorganizmom, które mogą być szkodliwe dla zębów. Co więcej, może także przyczyniać się do problemów z układem pokarmowym, jeśli połykane są kawałki paznokci z obecnymi na nich mikrobami.

Zagrożenie dla dziąseł
Obgryzane często paznokcie mają nierówną, poszarpaną i ostrą krawędź. Stąd też ryzyko częstego przypadkowego ranienia dziąseł. Otwarte rany to oczywiście prosta droga do infekcji. European Journal of Dentistry opisywał przypadek 14-latki, która na skutek onychofagii musiała być leczona w klinice periodontologii. Poza chirurgicznym zabiegiem została pouczona, jak powinna wyglądać właściwa higiena jamy ustnej, otrzymała też psychologiczne wsparcie.
Jej walka ze szkodliwym zwyczajem trwała rok.

Zgrzytanie zębami
Według Academy of General Dentistry pacjenci, którzy podczas stresu obgryzają paznokcie, żują lub zaciskają na czymś zęby mają podwyższone ryzyko bruksizmu.
Zgrzytanie zębami powoduje z czasem ścieranie szkliwa. Może się także stać przyczyną bólu twarzy, nadwrażliwości zębów i recesji dziąseł, a w końcowym efekcie wypadania zębów.
Zgrzytanie zębami, mające psychologiczne podłoże, nie jest typowo stomatologicznym zaburzeniem, jednak powoduje wiele problemów  z zębami i ogólnym zdrowiem. Pacjent może nawet nie uświadamiać sobie swojego nawyku i w efekcie wymaga nie tylko leczenia stomatologicznego, ale także terapii behawioralnej i rozluźniającej mięśnie twarzy.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego
Intensywne obgryzanie paznokci może prowadzić do zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Pacjenci mający taki problem  doświadczają czasami szczękościsku i kłopotów z przeżuwaniem, a nawet mówieniem. Zmiana nawyków, zaprzestanie obgryzania paznokci u tych pacjentów jest więc podstawowym elementem leczenia.  

Co radzić pacjentom
W niektórych przypadkach pomaga ochraniacz na zęby. Dentysta może też nauczyć pacjenta techniki polegającej na przyciskaniu języka do podniebienia przy zamkniętych ustach i rozchylonych zębach. To także chroni zęby przed zniszczeniem.

Niezależnie od przyczyny obgryzania paznokci zalecane są trzy sposoby, które pomagają pacjentom porzucić szkodliwe zachowanie:
- bardzo krótkie obcinanie paznokci,
- pokrywanie paznokci lakierem o gorzkim smaku,
- znalezienie innego sposobu reagowania na stres, jak chociażby joga czy medytacja.

W teorii walka z obgryzaniem paznokci zajmuje trzy tygodnie. Warto zasugerować pacjentowi którąś z opisanych metod, bo dzięki nim uniknie poważnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Onychofagia jest często występującym natręctwem. Szacuje się, że aż 45 proc. nastolatków i 30 proc. dzieci na nie cierpi. Często towarzyszą mu problemy z wyrażaniem emocji, zaburzenia zachowania oraz problemy z samooceną, lękliwość, poczucie zagubienia. 

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
higiena jamy ustnej   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH