PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Staw skroniowo – żuchwowy z drukarki 3D

ms
30-06-2015, 11:08
Staw skroniowo – żuchwowy z drukarki 3D Staw skroniowo – żuchwowy z drukarki 3D
Naukowcy z Department of Mechanical Engineering w University of Melbourne dokonali korekty wady wrodzonej szczęki u młodego Australijczyka Richarda Strattona.

Zdeformowany staw skroniowo – żuchwowy został zastąpiony implantem zrekonstruowanym przy pomocy drukarki 3D (na podstawie danych opracowanych przez naukowców z Uniwersytet Melbourne).

Kierujący operacją chirurg George Dimitroulis (specjalista z Epworth Freemasons’ Oral & Maxillofacial) jest przekonany, iż rozpoczyna się nowa era dla wielu ludzi cierpiących na bolesne deformacje szczęki. W samej Australii z tego powodu wykonywanych jest tysiące operacji każdego roku, ale zabiegi nie był dotychczas realizowane przy pomocy implantów wyprodukowanych w drukarce 3D.

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (nieprawidłowe działanie przegubu łączącego szczękę górną i dolną) to skomplikowane zagadnienie medyczne. Przegub ten jest bowiem jednym z najbardziej złożonych stawów w organizmie. Dysfunkcja, uniemożliwiająca prawidłowe działanie złożonego systemu mięśni, więzadeł, krążków stawowych i kości, powodować może bóle głowy (często przypominające migrenę), także bóle uszu oraz ból i ucisk za oczami, bóle przy ziewaniu lub przeżuwaniu. Zauważalny jest odgłos trzaskania lub pękania przy otwieraniu lub zamykaniu ust. Często występuje nagła zmiana wzajemnego ułożenia zębów górnych i dolnych. 

W wielu przypadkach jedynym ratunkiem jest zabieg chirurgiczny w obrębie stawu żuchwy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH