• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Starzejący się pacjent i jego problemy

kan
14-05-2018, 10:48
Starzejący się pacjent i jego problemy Problemy stomatologiczne starszych osób (fot. pixabay)
Starzejąca się populacja pacjentów jest szczególnie narażona na konsekwencje złego stanu jamy ustnej. Dentyści powinni rozumieć w jaki sposób ich potrzeby różnią się od pozostałych pacjentów.

Aby przystosować praktykę stomatologiczną do potrzeb pacjentów w podeszłym wieku, dentyści powinni przyjrzeć się ich najbardziej rozpowszechnionym klinicznym problemom.

Przede wszystkim starsza osoba bardzo często jest zależna od pomocy członków rodziny i nierzadko wymaga stałej opieki. Może więc denerwować się codziennymi obowiązkami, jak chociażby mycie zębów dwukrotnie w ciągu dnia. To do dentysty należy nie tylko świadczenie potrzebnej opieki stomatologicznej, ale też taktowne, delikatne prowadzenie, pisze na łamach amerykańskiego portalu stomatologicznego DrBicuspid dentystka Niveditha Rajagopalan. 

1. Przyspieszony proces utraty kości
Z wiekiem utrata masy kostnej jest powszechną dolegliwością, zaś kość otaczająca zęby nie jest wyjątkiem od tej reguły. To warunkuje zwiększone ryzyko problemów periodontologicznych. Jeśli te problemy przez długi czas są zaniedbywane i nie są prawidłowo leczone, utrata kości może być nieodwracalna.

2. Leczenie onkologiczne i próchnica korzeni zębów
Badanie przeprowadzone w 2015 r. dowiodło że starsi pacjenci, którzy przeszli radio lub chemioterapię mogą mieć kłopoty z niedostateczną produkcją śliny oraz ograniczeniem innych mechanizmów chroniących zęby (praca opublikowana w Head and Neck,  Vol. 37:4, pp. 567-572). Osoby po leczeniu onkologicznym są bardziej podatne na próchnicę korzeni. 

3. Mniejsza ilość śliny
Podobnie jak gęstość kości, także ilość produkowanej śliny zmniejsza się z wiekiem. Funkcjonowanie gruczołów ślinowych zakłócają także leki, które przyjmują starsze osoby. W efekcie często mają problemy z suchością jamy ustnej. Połączenie tych czynników sprawia, że są oni bardziej podatni na próchnicę.

4. Cukrzyca i wolniejsze procesy gojenia
Cukrzyca jest bardzo powszechną chorobą, dwutorowo powiązaną z chorobami przyzębia i spowolnionym gojeniem się. Osoby w podeszłym wieku powinny rygorystycznie przestrzegać wizyt u stomatologa. Jeśli leczenie wymaga ekstrakcji, rana będzie się długo goiła

5. Podatność na choroby
Ogólne zdrowie powinno być priorytetem dla każdego, jednak szczególnie dla starszych pacjentów jest bardzo ważne by utrzymać prawidłową masę ciała i przestrzegać zdrowej diety. Niedobory witaminy D są powszechne w starszym wieku, zaś brak witaminy D wiąże się z utratą zębów (jak dowiedziono w pracy opublikowanej w 2009 r. w Journal of Dental Research, Vol. 88:10, pp. 894-903). Jeśli pacjent nie odżywia się prawidłowo, nie ma wystarczająco bogatej w składniki odżywcze diety, jego organizm staje się bardziej podatny na choroby, w tym także stomatologiczne.

Więcej:  DrBicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   pacjenci   starzenie się  

POLECAMY W SERWISACH