PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stabilność implantu pod specjalnym nadzorem

jsz
03-07-2014, 13:13
Stabilność implantu pod specjalnym nadzorem Stabilność implantu pod specjalnym nadzorem
Dobrze jest obciążyć implant tuż po jego wszczepieniu. Niedobrze jest zrobić to zbyt wcześnie. Precyzyjny system pomiaru stabilności implantów pozwala na oddalenie niebezpieczeństwa nietrafionego w czasie ich obciążenia.

Natychmiastowe obciążanie dopuszczalne jest przy wysokim poziomie stabilizacji pierwotnej, przy niskim jej wskaźniku - należy poczekać z obciążaniem.

Nie jest to zadanie łatwe do zrealizowania, gdyż w zasadzie każdy pacjent przedstawia inny problem kliniczny. Efekt obciążenia implantów uzależniony jest m.in. od wieku osoby leczonej, od gęstości i ilości kości oraz od charakterystyki osteointegracji.
Nieprawidłowe obciążenie, przeprowadzone w złym momencie zniweczyć może zamierzony efekt. Nieudany zabieg oznacza istotne koszty, także po stronie implantologa. Takie ryzyko można zminimalizować stosując urządzenie do pomiaru stabilizacji pierwotnej implantu. Znając wynik takiego pomiaru można podjąć optymalna decyzję co do zasadności obciążania implantów.

Działanie urządzenia pomiarowego Osstell ISQ polega na generowaniu impulsów magnetycznych, które odbierane są przez umieszczoną na implancie, końcówkę pomiarową. Ta rezonuje z częstotliwościami uzależnionymi od stabilności implantu. Zasadnicze znaczenie ma analiza częstotliwości tłumienia drgań, w które wprowadzany jest wszczep (za pomocą przykręcanego do niego magnetycznego czujnika).
Urządzenie kalibrowane jest w taki sposób, aby odczyt był porównywalny bez względu na zastosowany system implantologiczny.

Współczynnik stabilności implantu ISQ (Implant Stability Quotient) jest wynikiem analizy częstotliwości rezonowania RFA (Resonance Frequency Analysis) w kHz w skali od 1 do 100 jednostek ISQ (im wyższa wartość ISQ, tym stabilniejszy implant). Implant może być obciążany przy wielkości pomiaru 55 (68 przy obciążeniu natychmiastowym).

Producent urządzenia zapewnia, że Osstell ISQ ułatwia komunikację pomiędzy implantologiami, chirurgami a protetykami, którzy mają możliwość porównać wyniki leczenia i przekazać oceny współpracującym kolegom.
Takie ułatwienie kosztuje jednak nie mało, ok. 12 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH