PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Sprytny sposób na periimplantitis

kan
06-07-2017, 13:31
Sprytny sposób na periimplantitis Na pomysł nowej metody zapobiegania problemom po implantacji wpadli Koreańczycy (fot. pixabay)
Naukowcy opracowali nowy sposób zapobiegania zapalenia tkanek wokół implantu. Skuteczne okazuje się mechaniczne czyszczenie powierzchni implantu tytanową szczotką.

Periimplantitis jest zwykle wywoływana przez biofilm i płytkę nazębną gromadzącą się na zewnętrznej części implantu stomatologicznego. Obejmuje zarówno miękkie jak i twarde tkanki otaczające implant i jeśli pozostanie nieleczone, może doprowadzić do ubytku kości i w efekcie do niepowodzenia w leczeniu implantologicznym.

Implanty stosowane są coraz częściej, a więc i periimplantitis będzie stanowiło coraz większy problem. Chirurgiczne leczenie pozwala skutecznie usuwać gromadzący się biofilm i hamować postęp procesu chorobowego. Naukowcy z  Wonkwang University w Korei opublikowali w Journal of Oral Implantology pracę, w której opisują nowatorskie podejście do leczenia periimplantitis.

W przypadku dwóch pacjentów wykorzystali okrągłą tytanową szczoteczkę do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni implantu. W celu odtworzenia tkanki kostnej stosowali augmentację kości.  Zastosowana przez naukowców tytanowa szczoteczka bardzo skutecznie oczyściła implant, a jednocześnie nie wygładzała szorstkiej powierzchni implantu. To sprawiało, że proces regeneracji przebiegał bez zakłóceń.

Każdy z pacjentów, u którego zastosowano nową metodę był następnie obserwowany przez dwa lata. Zarówno kliniczne jak radiologiczne wyniki były bardzo pozytywne.
- Nasze badanie  wskazuje, jak ważne jest mechaniczne czyszczenie implantu w zapobieganiu zapalenia tkanek, komentowali autorzy pracy.

To na razie początek drogi do nowej techniki, oczywiście większa liczba pacjentów powinna być objęta badaniem, aby wyniki były miarodajne.

Więcej: joionline.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
powikłania   implanty_stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH