• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sportowcy skazani na kłopoty z uzębieniem

ms
27-05-2015, 11:54
Sportowcy skazani na kłopoty z uzębieniem Sportowcy muszą dbać bardziej o uzebębienie (foto: freedigitalphotos)
Do takich wniosków doszli niemieccy naukowcy, którzy opublikowali właśnie wyniki swoich prac na łamach Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports.

Teza o złym wpływie wysiłku fizycznego na uzębienie wysnuta została na podstawie serii badań ankietowych, w których brali udział zarówno triatloniści, jak i osoby, które nie uprawiają wyczynowo sportu.

Triatloniści, podczas treningów i zawodów, regularnie konsumują, bogate w węglowodany batony i popijają je napojami energetycznymi. Taka dieta nie jest szczęśliwym rozwiązaniem dla szkliwa zębów. W jamie ustnej triatlonistów następują niekorzystne zmiany pH (spadek poniżej 5,5) - relacjonuje wyniki badań Cornelia Frese z Wydziału Stomatologii Zachowawczej pracująca w Uniwersyteckim Szpitalu w Heidelbergu. Autorka badań ma do nich stosunek podwójnie osobisty, gdyż sama startuje w maratonach.

Z jej analiz wynika, że 83,9 proc. ankietowanych triatlonistów, ćwicząc - pije energetyczne napoje i aż 93,5 proc. spożywa odżywcze batony. Tymczasem z zagrożeń zdaje sobie sprawę zaledwie 3,2 proc. sportowców.

- Niekorzystna dla uzębienia dieta nie jest jedynym negatywnym czynnikiem, na działanie którego narażone są zęby sportowców. W trakcie intensywnego wysiłku człowiek oddycha przez usta. W efekcie jama ustna w krótkim czasie staje się wysuszona. Niedobór śliny, który może trwać nieraz godzinami, jest kolejnym niekorzystnym czynnikiem źle wpływającym na stan uzębienia - relacjonuje Cornelia Frese.

Więcej: runnersworld.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica statystyki   pH śliny   sport   dieta  

POLECAMY W SERWISACH