PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Spanie z otwartymi ustami szkodzi zębom

kg
10-02-2016, 12:39
Spanie z otwartymi ustami szkodzi zębom Naukowcy dowiedli, że spanie z otwartymi ustami może sprzyjać erozji szkliwa oraz rozwojowi próchnicy (foto: pixabay).
Badania, przeprowadzone przez dentystów z University of Otago (Dunedin, Nowa Zelandia), potwierdziły tezę, że spanie z otwartymi ustami jest równie szkodliwe, co picie słodkich, gazowanych napojów przed snem.

Naukowcy przez cztery dni analizowali procesy zachodzące w jamie ustnej u śpiących dziesięciu zdrowych ochotników (mierzono m.in. poziom pH i temperaturę). Wolontariuszom zakładano przed snem specjalne klipsy na nos, które wymuszały oddychanie przez usta.

Wyniki eksperymentu wykazały, że pH mierzone w jamie ustnej całej dziesiątki ochotników, stopniowo zmniejszało się w trakcie snu.

- Zaobserwowaliśmy, że u osób, które oddychają przez usta, pH spada poniżej poziomu zazwyczaj rejestrowanego w trakcie snu u tych, którzy oddychają przez nos - mówi Joanne Choi z  Faculty of Dentistry w Sir John Walsh Research Institute. Joanne Choi podała, że poziom pH u osób, które oddychały przez usta, spadał do ok. 3,6. To znacznie poniżej progu pH 5,5, gdy szkliwo zaczyna podlegać erozji.

Oddychanie podczas snu przez usta powoduje wysychanie śliny, która jest ważnym czynnikiem w zapobieganiu namnażaniu się bakterii w jamie ustnej. Jej brak przyczynia się do nienaturalnego wysychania śluzówki oraz powstawania w ustach kwaśnego pH, a to z kolei prowadzi do erozji szkliwa zębów i próchnicy.

Proces rozpuszczania szkliwa spowodowany jest działaniem uwolnionych z substancji kwasowych jonów wodorowych, które wchodzą w reakcję z węglanowymi oraz fosforanowymi jonami apatytów. Kwasy obniżają pH środowiska często poniżej tzw. poziomu krytycznego: ok. 5,5 - dla szkliwa i ok. 6,5 - dla zębiny. Część mineralna szkliwa i zębiny zostaje uszkodzona. Niekorzystne dla stanu zębów procesy spowalniają enzymy zawarte w ślinie.

Wynik eksperymentu opublikowane zostały w Journal of Oral Rehabilitation.

Czytaj także: Ślinoterapia
Sportowcy w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia próchnicy?
Więcej: medicalnewstoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zębina   ślina   szkliwo   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH