PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

„Soczewki kontaktowe” na zęby?

ms
07-07-2016, 11:44
„Soczewki kontaktowe” na zęby? Nowoczesne metody poprawiania uśmiechu (fot: Dentim Clinic)
Testują je Cheryl Cole, Miley Cyrus, Katy Perry, Lindsey Lohan czy Victoria Beckham – licówki cienkie jak soczewki kontaktowe do oczu. Coraz popularniejsze stają się dyskretne i ekspresowe zabiegi korygujące uśmiech, czy są w stanie zastąpić aparaty ortodontyczne?

Leczenie, którego nie widać
Jeszcze parę lat temu przekonywano, że noszenie aparatu ortodontycznego jest trendy. Dzisiaj trudno znaleźć gwiazdę, która uśmiechałaby się szeroko, mając na zębach wyraźnie widoczne druty i ligatury. Powód? Coraz popularniejsze, także wśród celebrytów, stają się dyskretne i ekspresowe sposoby poprawiające wygląd zębów.

Przykładem są ostatnie metamorfozy uśmiechów m.in. Cheryl Cole, Miley Cyrus, Katy Perry, Lindsey Lohan czy Victorii Beckham. Gwiazdy zamiast wielomiesięcznej terapii aparatem, wybrały rozwiązania, dzięki którym cały proces równania uśmiechu pozostał tajemnicą. 

- Korekta zgryzu nie oznacza już konieczności noszenia widocznego aparatu. Stomatologia dysponuje dziś arsenałem rozwiązań, które pozwalają na dyskretną terapię lub ekspresową zmianę z dnia na dzień. Efekty takiego leczenia coraz częściej widzimy w uśmiechach znanych osób - mówi lek. stom. Kamil Stefański, dentysta specjalizujący się w leczeniu ortodontycznym z katowickiego Dentim Clinic.

Licówki jak soczewki kontaktowe
Po co sięgają gwiazdy, żeby uniknąć wielomiesięcznego noszenia aparatu? Hitem ostatnich miesięcy za oceanem, ale także w Polsce są ultracienkie licówki wykonane z porcelany. W odróżnieniu od tradycyjnych, te mają zaledwie 0,3 mm grubości, a ich założenie w wielu przypadkach nie wymaga szlifowania zdrowych zębów - naklejane są one na nienaruszone szkliwo zęba.

Co więcej, podczas planowania zabiegu pacjent można zobaczyć efekt, jeszcze zanim podejmie się ostateczną decyzję o jego wykonaniu.  

- Zanim licówki zostaną nałożone, można zobaczyć wizualizację efektu na ekranie komputera. W jej stworzeniu pomaga seria zdjęć i specjalna technologia Digital Smile Design. Na tym etapie można mieć własne uwagi do kształtu licówek i efektu jaki, chce się osiągnąć. Drugi etap to projektowanie licówek w ustach, wówczas dopasowywane są one kształtem i kolorem - mówi lek. stom. Anna Przybyła z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

Dodaje ona: Ważnym elementem korekty uśmiechu ultracienkimi licówkami są próby fonetyczne, dzięki, którym można jednoznacznie stwierdzić, czy nadanie nowego kształtu, wydłużenie zębów lub zamknięcie przerw między zębami nie wpłynie niekorzystnie na mowę pacjenta.  Ten etap jest szczególnie ważny u aktorów, osób przemawiających publicznie, dla których nawet przejściowe zmiany w dykcji stanowiłyby znaczny problem w sferze życia zawodowego - podkreśla specjalistka.

Dzięki cienkim jak soczewka licówkom można zmienić zarówno kolor zębów, kształt, jak również zamknąć nieestetyczne szpary. Rozwiązanie to także jest często stosowane do przedłużania startych zębów. Samo nałożenie licówek wymaga zaledwie dwóch wizyt u dentysty.  

- Jest to zabieg czysto estetyczny, nie usuwa on wady zgryzu, pozwala jednak na pozytywną zmianę wyglądu zębów, dając możliwość wypełnienia uśmiechu,  uwidocznienia zębów, wybielenia, bądź dopasowania koloru zębów do cery - mówi ekspertka Dentim Clinic.

SŁOWA KLUCZOWE
Dentim Clinic   aparat ortodontyczny   implanty  

POLECAMY W SERWISACH