PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Śmiercionośne bakterie z pyska kluczem do nowych antybiotyków

PAP
19-04-2017, 12:34
Śmiercionośne bakterie z pyska kluczem do nowych antybiotyków W pysku warana, największej na świecie jaszczurki roi się od śmiertelnie niebezpiecznych bakterii (Fot. pixabay)
Bakterie żyjące w ustach człowieka mogą powodować u niego  paradontozę i próchnicę.  Bakterie żyjące w pysku warana mogą powodować  śmiertelne w skutkach zakażenie rany. Tyle że nie u samej jaszczurki, a u pogryzionej przez warana ofiary. O dziwo samemu waranowi zupełnie nie szkodzą. Naukowcy chcą jego obronny mechanizm wykorzystać do opracowania nowych antybiotyków.

Osiągający nawet trzy metry długości waran, który żyje na pięciu wyspach indonezyjskiego archipelagu Sunda, jest niebezpiecznym zwierzęciem - nie tylko ze względu na wielką siłę, szybkość poruszania i ostre zęby, ale również ślinę, w której roi się od zabójczych bakterii. Zakażone śliną rany mogą spowodować śmierć w ciągu kilku dni.

Jednak samemu gadowi bakterie najwyraźniej nie szkodzą. To zasługa obecnych we krwi wielkiej jaszczurki peptydów o właściwościach antybakteryjnych.

Amerykański zespół Monique van Hoek z George Mason University stworzył syntetyczny odpowiednik waraniego peptydu, nazwany roboczo DRGN-1. Jak wykazały doświadczenia na myszach, wspomaga on gojenie ran zakażonych szczególnie odpornymi na antybiotyki szczepami bakterii Pseudomonas aeruginosa oraz Staphlyococcus aureus. Wyjątkową niewrażliwość na obecnie stosowane leki zawdzięczają one zdolności do tworzenia zwartych kolonii - biofilmów.

Zdaniem autorów syntetyczny peptyd DRGN-1 może w przyszłości stać się podstawą do opracowania nowych antybiotyków działających miejscowo na zakażone rany. Oprócz aktywności antybakteryjnej peptyd wydaje się nasilać migrację komórek skóry w pobliże rany.

Jako że coraz więcej szczepów bakterii staje się odpornych na niemal wszystkie antybiotyki, opracowanie nowych leków tego rodzaju staje się coraz potrzebniejsze. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bakterie   antybiotykoterapia  

POLECAMY W SERWISACH