PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Smartfon diagnozuje jamę ustną

11-10-2012, 05:15
Smartfony o wielu obliczach (foto: sxc.hu)
Smartfony o wielu obliczach (foto: sxc.hu)
Coraz łatwiej sporządzić listę zadań, których nie potrafią zrealizować smart fony, coraz trudniej tą, na której widnieją funkcje obsługiwane przez nowoczesne telefony komórkowe.

System Oscan opracowany został przez naukowców ze Stanford University. Oscan wykorzystuje do medycznej diagnozy kamerę wbudowaną już niemal w każdy telefon komórkowy. Dzięki przystawce, zakładanej na obiektyw kamery, możliwa jest w czasie rzeczywistym analiza zmian patologicznych w jamie ustnej.

Zasadniczym elementem takiej przystawki są dwa rzędy fluorescencyjnych diod LED. To w ich świetle najlepiej widać patologiczne zmiany w jamie ustnej. W razie zdiagnozowania niepokojącego obrazu -  Oscan automatycznie sygnalizuje konieczność przesłania zarejestrowanych wyników do analizy przez specjalnie przeszkolonego lekarza.

Prototp urządzenia screeningowego jest autorstwa specjalisty z zakresu bioinżynierii prof. Manu Pragkash. Zapewnia on, że przy masowej produkcji tego urządzenia przystawki, możliwe będzie obniżenie jego ceny jednostkowej do kilku dolarów.

Prof. Manu Prakash jest przekonany, że Oscan sprawdzi się szczególnie w tych rejonach świata, w których dostęp do świadczeń stomatologicznych jest szczególnie utrudniony, a więc tam gdzie kontrola jamy ustnej przez lekarza dentystę należy do rzadkości.

System Oscan nidługo po premierze zbiera pozytywne opinie, jest laureatem mHealth Alliance Awards - amerykańskiej organizacji promującej rozwiązania telefonii mobilnej, otrzymał także drugą nagrodę w konkursie Vodafone Americas Foundation Wireless Innovation Project.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   Higiena   Techniki pozamedyczne  

POLECAMY W SERWISACH