PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Śliniaki stomatologiczne z niebezpiecznymi klipsami

03-01-2013, 00:04
Śliniaki z niebezpiecznymi klipsami
Śliniaki z niebezpiecznymi klipsami
To oczywiste, że śliniaki stomatologiczne, zakładane pacjentom podczas zabiegu, są jednorazowe. Okazuje się jednak, że wciąż nie wszędzie stosuje się jednorazowe troczki mocujące te śliniaki. Problem jest poważny i występuje nawet, w szczególnie dbających o bezpieczeństwo pacjentów, amerykańskich klinikach dentystycznych. Nie we wszystkich oczywiście, ale przede wszystkim w tych realizujących darmowe usługi objęte podstawowym ubezpieczeniem.

Walkę o bezpieczeństwo najmłodszych klientów gabinetów dentystycznych podjęła firma DUX Dental, która promuje jednorazowe śliniaki z jednorazowymi troczkami. 1 lutego 2013 r. nadarzy się kolejna okazja, gdyż na ten dzień przypada właśnie, ogłoszony przez American Dental Association (ADA), Give Kids a Smile Day. Obchodzi się go w USA w ramach National Childrens Dental Health Month.

DUX Dental przekazała do gabinetów dentystycznych 143 tys. zaczepów umożliwiających szybkie przytraczanie śliniaków. Tego typu rozwiązanie jest równie proste, co skuteczne. Troczek wykonany jest z wąskiego paska materiału (celuloza), na którego obu końcach są rzepy, umożliwiające szybkie przyczepienie śliniaka. Kolejną zaletą wyrobu, zwanego Bib-Eze, jest szybkie dostosowanie jego długości do potrzeb. W tym celu wystarczy rozciągnąć troczek, trzymając za oba jego końce. Odkształcenie jest trwałe, a więc  Bib-Eze nie może powrócić do pierwotnego kształtu. Nikt jednak o to nie dba, bo koszt jednorazowego troczka skalkulowano na zaledwie 10 centów.

Wyliczono, że jest to mniej niż wynoszą nakłady na sterylizację wykonanych z metalu klipsow wielokrotnego użytku (połączonych metalowym łańcuszkiem).

Dlaczego jest to takie istotne? Okazuje się, że liczba bakterii na metalowych zaczepach, przytrzymujących śliniaki, jest porównywalna z tymi jakie występują na rączkach wózków w supermarketach wynika z badań zrealizowanych przez specjalistów z University of North Carolina School of Dentistry. Wyniki te potwierdzone zostały przez analizy przeprowadzone wspólnie przez pracowników naukowych Tufts University School of Dental Medicine współpracujących z Forsyth Institute.

Takie analizy, a dokładniej ich rezultaty, wzbudziły zakłopotanie wśród członków ADA. Śliniaki stomatologiczne z niebezpiecznymi klipsami wciąż straszą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   materiały stomatologiczne   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH